Makale

Bizden...

Editörden…

Merhaba sevgili okurlar.
Sevgi ve aşk, insanı hayata bağlayan, Yaratan’ı ve yaratılanları lâyıkıyla bilmeyi sağlayan bir duygudur. Sevgi ve aşk demek anlayış, hoşgörü ve pozitif enerji demektir; bunların olduğu yerde kötülüğe, kine ve düşmanlığa yer yoktur. Kaynağı İlâhî olan bu duygular, kişinin öncelikle Rabb’ini bilmesini ve O’na gereği gibi kul olma çabası içerisinde beşeri sorumluluklarını yerine getirmesini sağlar. Rahmanı yönü Allah’a, beşerî yönü de mahlûkata yöneltilen aşk sayesinde oluşan sinerjiyle insanlar iki cihanda mutlu olurlar. Bu sebeple sevgi ve aşk, Kur’an’ın ruhuna uygun olarak İslâm ahlâk ve tasavvufunda önemle üzerinde durulan konulardandır.
Bizler de bu sayımızda, çeşitli yönleriyle aşk konusunu gündeme aldık. Diyanet ailesi olarak gündelik hayattan Yüce Mevlâ’ya ve iş dünyasından sanata kadar toplumumuzdaki aşkın yansımalarına temas etmeye gayret ettik. Dünyanın çeşitli bölgelerinde meydana gelen ve özellikle son zamanlarda izledikçe yüreklerimizi derinden yaralayan terör ve işkence olaylarına ait görüntüler de insanlığın sevgi ve aşka ne kadar muhtaç olduğunu daha açık bir şekilde ortaya koymaktadır.
Her yıl olduğu gibi, okulların tatile girmesiyle birlikte camilerimizde yaz kursları açılmaktadır. Kısa süreli bu kursların dinî ve kültürel açıdan birey ve toplum yaşantısındaki önemini de bu sayıda ayrıca ele aldık.
Siz değerli okuyucularımızın eleştiri, öneri ve değerlendirmelerinin bizim için büyük önem taşıdığını her vesileyle vurguluyoruz. Bu cümleden olarak, Mart ayında Dergi içerisinde sizlere ulaştırdığımız anket formlarından cevaplandırılarak bize gönderilenleri titizlikle değerlendirdik ve sîzlerle paylaşmak için anket sonuçlarına yer verdik. Sizlerden gelen cevapların da desteğiyle, ne yaptığımızı ve ne yapmamız gerektiğini -düne göre bugün- daha iyi görebiliyoruz. Konumuzla ilgili olarak sizlerin her türlü görüşünü almaya yönelik bu ve benzer uygulamalara bir program dahilinde bundan sonra da devam edeceğiz. Bu vesileyle, söz konusu anket formlarını doldurarak bize gönderen okurlarımıza Diyanet yayın ailesi olarak ayrıca teşekkür ediyoruz. Zira bizlere güç verdiniz, enerjimizi artırdınız ve işimize bir o kadar da aşk kattınız.
Her şeyin gönlünüzce olması dileklerimizle, bir başka sayıda buluşana dek hoş ve mutlu kalın.
Ahmet Onay