Makale

YEŞİL ALAN

YEŞİL ALAN
Şule TÜZÜN

SALONUMUZDA AROKARYA

Salon arokaryası (salon çamı) hem iç hem de dış mekânlarda kullanılan piramit görünümüyle ortamlarımıza farklı hava katan bir bitkidir. Arokaryalar türlerine göre, 3-45 metreye kadar boylanabilen bitkilerdir. Sarmal dizili, üçgen kesitli, koyu yeşil renkli yaprakları vardır. Yelpaze görünümlü yapraklarıyla çok dikkat çekici bir ağaçtır. Görünümüyle âdeta doğayı evimize getirir. Nemli, gevşek, iyi drenajlı topraklardan hoşlanır. Kireçli toprakları sevmez. Ilıman iklimlerde güzel yetişir. Sıcak, kuru ve havasız ortamlarda canlılığını yitiren bu bitkiyi kışı sert geçen yerlerde salon bitkisi olarak görmekteyiz.

Işık İsteği

Arokarya için günde birkaç saat direkt güneş ve gündüz boyu güçlü aydınlık ortam, olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Bu yüzden bitkiyi hem yüksek, havadar hem güneşli pencere kenarında tutmamız uygun olacaktır. Pencereyi mümkün olduğunca açık tutmalıyız ki arokaryamız güzel gelişsin. Her ay pencereye bakan tarafını değiştirirsek bitkinin konik formunu korumuş oluruz.

Nem İhtiyacı

Arokarya bitkisinin nem ihtiyacı hep abartılmıştır. Aslında sıcak ve havası kuru olan bölgelerimizde buna dikkat etsek yeterli olur. Gerekirse ortam nemlendirme yöntemlerini deneyebiliriz. Nemsiz bölgede yaşıyorsak yeşil aksamına su püskürterek nemli kalmasına yardımcı olmalıyız.

Sulama

Sulama işlemini yaparken bitkinin ne çok kurumasına izin vermeli ne de çok sulu bırakmalıyız. Dibi kurumaya başlarken çok fazla olmayacak şekilde sulamalıyız. Sulamayı toprağın nemi kaybolunca yapabiliriz. Arıtılmış su olanından tercih edersek toprağın kimyasal dengesini bozmamış oluruz.

Asitli topraklarda daha iyi büyüyüp gelişen arokarya fazla kök salmadığı için saksı değişimini 2-3 yılda bir mart ayında yapabiliriz. Kışın dinlenme döneminde toprağının nemini kontrol ederek 7-10 gün aralığında sulama yapabiliriz.

Budama

Yeterli nem almadığında ve sulama sorunuyla karşılaştığında bitkinin dallarında sararmalar ve akabinde kurumalar olur. Bu durumda kurumuş dalları elimizle temizlersek yeni filizler vermesini sağlayabiliriz. Bitki genel olarak periyodik bir budamaya ihtiyaç duymaz.

Çoğaltılması

Üretimleri olgun tohumlarının ekimiyle ya da çeliklerinin daldırılmasıyla sağlanır. 7-10 cm. uzunluktaki çeliklerin yaz ortasında enlemesine değil de dikine gelişen dallarından alınmasına özellikle dikkat edilmelidir. Çünkü enlemesine uzayan dallarından alınan çelikle, dikine gelişen bir arokarya ağacı elde edilemez.