Makale

YIKAMA SEMBOLLERİNİ OKUMA KILAVUZU

YIKAMA SEMBOLLERİNİ OKUMA KILAVUZU

Muhammed Kâmil YAYKAN

Kıyafetlerimiz. Baştan ayağa tüm uzuvlarımızı türlü kumaşlarla örtmemize yarayan, her gün ama istisnasız her gün kullandığımız giyim eşyalarımız. Çoraptan şapkaya, pantolondan eşarba çok geniş bir yelpazeye sahip ürün çeşitliliği ile kıyafetler; her yaştan herkesi her zaman kendine muhatap kılıyor.

Renkli, beyaz, saten, pamuklu, naylon, akrilik, polyester… Envaiçeşit kumaştan, türlü türlü dokuma tekniğine sahip kıyafetlerimiz zamanla ve kullanıldıkça, hâliyle temizlenme ihtiyacı duyuyor. Ve işin zor kısmı da tam olarak burada başlıyor. “Yıkama talimatlarına dikkat ediniz!” uyarısının yer aldığı etiketteki semboller hangi anlama geliyor? Üçgen ne demek? Kaç derecede yıkasam elbisem çekmez? Acaba ütü ne kadar sıcak olmalı? gibi soruları siz de soruyorsanız eğer; bu yazımız tam size göre. Hazırsanız “Yıkama Sembollerini Okuma Kılavuzu” başlıyor.

İşe temizleme döngüsünde neler yaşandığını bilerek başlamak gerek. Bu, bizim ilk adımımız olacak. Haydi, hep birlikte düşünelim. Örneğin temizlenmesi gereken bir tişörtümüz var. Sırasıyla yapmamız gerekenler şunlar değil mi?

1- Suya sabuna dokunmak yani yıkamak

2- İhtiyaç durumunda ağartıcı kullanımı

3- Kurutma aşaması (kurutma makinesi veya normal kurutma)

4- Ütülemek

5- Bu ilk dört süreçten bağımsız olarak kuru temizleme

Şimdi bu sembollerin içindeki noktaları -varsa sayıları- ve altında yer alan çizgileri okumaya başlayalım. Nokta sıcaklık anlamına gelirken çizgi hassaslık derecesini gösteriyor. Formül basit: Ne kadar nokta o kadar ısı, ne kadar çok çizgi o kadar hassasiyet. Bir de çarpı işareti var ki onun anlamı çok basit: Yapma!

İşte bu kadar. Ne anlama geldiğini bilemediğiz evrensel sembolleri okumak ve dolayısıyla kıyafetlerimizi uzunca süre sanki ilk günkü gibi tertemiz kullanmak işte bu kadar basit.

Son olarak öğrendiklerimizi şu tablo ile pekiştirelim. Hepimize kolay gelsin.

BİLİYOR MUSUNUZ?

• Yıkama talimatlarının bulunduğu etiketlerde genellikle beş sembol bulunur. Ama bazı kumaş tiplerine göre kurutma aşamasındaki her iki sembol de etikette yer alabilir. Bu tip kumaşlar serilerek de kurutulabilir kurutma makinesi ile de.

• Biz ev kullanıcıları için önemli olan ilk dört sembolü okuyabilmek. Son sembolümüz yani yuvarlak ve içinde farklı harflerin yer aldığı kuru temizleme sembolü, profesyonel temizlikçileri ilgilendiriyor. Malum, kuru temizleme işlemlerinde kumaş ve dokuya göre pek çok kimyasal madde kullanılıyor.

• Çamaşır makinesi suyun sıcaklığını ayarlıyor, kurutma makinesi de ısıyı. Peki ütünün sıcaklığını -tam olarak- 110 dereceye veya 200 dereceye nasıl mı ayarlayacağız? Çok basit: Ütünüze dikkat edin, onun da sıcaklık ayarında noktalar var; etikette yer alan ütü sembolündeki noktaların aynısı olan noktalar. Düşük ısı için bir, orta ısı için iki, yüksek için ise üç nokta. Merak ettiklerimizi öğrenmek için nereye bakmamız gerektiğini biliyoruz artık.