Makale

PANDEMİ GÜNLERİNDE DOĞUM

PANDEMİ GÜNLERİNDE DOĞUM

Esra Oras

Uzman Psikolog

Yakın zaman içerisinde doğumu olacak anneler için son dönem yaşananlar oldukça zorlayıcı. Özellikle ilk kez anne olmayı tecrübe edecekler için doğum zaten bilinmezlik iken pandeminin getirdiği belirsizlik ile birlikte kaygıları ikiye katlanmış oldu. Bu yazıyla yardımcı olabilecek birkaç öneride bulunmak adına özellikle ilk kez doğum yapacak taze annelere hitap etmek istiyorum.

Öyle tahmin ediyorum ki pek çoğunuzun doğum yapacağınız anlarda ve sonrasında hastane sürecinde yakınlarınızın yanınızda olduğu sahnelere dair beklentileriniz ve hayalleriniz vardı. Ve elbette ki olağan şartlarda doğumunuzu gerçekleştirmeyi planlıyordunuz. Lakin pandemi şartlarından dolayı bilhassa hastane ve belki de lohusalık süreciyle ilgili beklentilerinizi yeniden gözden geçirmeniz gerekiyordu. Bunu yaparken duygusal olarak bir hayli üzülebilir, öfkelenebilir ve kaygı duyabilirsiniz. Tam burada ilk öneri olarak naçizane şunu ifade etmek isterim:

Hissettiğiniz hiçbir duygu için kendinize kızmayın ya da kendinizi suçlamayın. En öncelikli ihtiyacınız kendi kaynaklarınızda gizli! İçinize dönerseniz kalbinizin en derinliklerinde sonsuz bir sevgi ve şefkat kaynağı olduğunu fark edeceksiniz. Bu kaynağı önce kendinize doğru yönlendirin.

Kendinize şefkatle yaklaşarak anlayış gösterin ve her duygunun sürecin bir parçası olduğunu kendinize hatırlatın.

Kendi gözlemlerime dayanarak bahsedilmesinin gerekli olduğunu düşündüğüm ikinci ruhsal ihtiyacınız “psikolojik esneklik”. Peki, ne demek psikolojik esneklik? En kısa tabiriyle, hayat koşullarına adapte olabilme kapasitesi. Şartlar değiştiğinde, zihnimizde bir şeyleri, yeni şartlara göre yeniden tasarlayabilme ve duruma uyum gösterebilme kapasitesine sahibiz. Yeniden başlayabilir, yeniden hayal edebilir, beklentilerimizi yeni bir çerçeveye oturtabiliriz. Hayal kırıklığı yaşasa da iç dünyamız, zihnimiz, diğer yandan koşullara bizi hazırlamaya devam eder ve bedenimiz de buna uyum gösterir. Ama elbette ki biz anneler bu kapasiteye odaklanmak yerine hayal kırıklıklarına ya da olması muhtemel tehlikelere odaklanmayı tercih edersek işlerin rengi bir hayli değişecektir. İşte bu yüzden esnetebildiğiniz kadar esnetin; beklentilerinizi, hayallerinizi, planlarınızı. Safiyane bugünkü gerçekliğe odaklanmaya çalışın. Hamileyim, doğumuma az kaldı, salgından dolayı ziyaretçi kabul edemeyeceğim vb.

Bütün eksiklikleri, olmasını istediklerinizi bir süre için rafa kaldırıp sağlıkla bebeğinizi dünyaya getireceğiniz ana dair kendinize olumlu telkinlerde bulunmaya çalışmak da size iyi gelecektir.

Bazen kafamızdaki dünyaya, hayallere, algılara, tahminlere ve kurallara o kadar kaptırıyoruz ki gerçekliğe temas etmek yerine bunların gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine dair duyguların seliyle sürükleniyoruz. Zihnimiz, sürekli senaryolar kurar; yazar, çizer. Hele ki çok fazla kaygının hissedildiği böylesi bir dönemde, doğuma bir nebze yolu kalmış bir kadın olarak bu senaryolardan çok daha fazla etkilenebilirsiniz. Ama ortada şöyle bir gerçeklik var; biz zihnimizden büyüğüz. Zihnimiz de duygularımız da bizim bir parçamız. Zihnimizden geçen hayal kırıklığı ve kaygı dolu düşüncelere odaklanmak yerine size ve bebeğinize iyi gelebilecek düşüncelere ve hayallere odaklanabilirsiniz. Kendinize şunu söyleyin: “Şu an bu kaygılara ve eksikliklere odaklanmanın bana ve bebeğime hiçbir katkısı yok! Şu an kendim ve bebeğim için yapabileceğim en iyi şey neyse onunla meşgul olabilirim.” Bu olumsuz düşüncelerden kurtulmaya çalışmak yerine o düşüncelerle birlikte güzel ve faydalı eylemler üzerine dikkatinizi vererek sürecin olumsuz yüklerini hafifletebilirsiniz.

Unutmamalıyız ki zihnimiz, belirsizlik durumlarını olumsuzlukla sonuçlanabilecek bir şeymiş gibi okur her zaman. Oysa belirsizlik aslında ne pozitif ne negatiftir; nötrdür yani. Hâliyle de belirsizliğin tehlike arz etmediğini de “kaygılı yanımıza” hatırlatmalıyız.

Ve yine hatırlatmalıyız ki; “Şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır. Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır.” (İnşirâh, 94/5-6)

Şimdiden hepinize çok rahat bir doğum, sağlıklı bir bebek ve şükür dolu bir kalp diliyorum.

Sağlıcakla…