Makale

Çevre Dedektifi

Çevre Dedektifi


Su Tüketimini Azaltmanın Yolları
Artan nüfus ve farklılaşan yaşam standartları nedeniyle su tüketimi her geçen gün artmakta ve içme suyu kaynakları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Oysa evdeki su tüketimini azaltarak bile su kaynaklarını korumak mümkün. Nasıl mı? Öncelikle tuvalet rezervuarı büyükse rezervuara su dolu pet şişe gibi bir ağırlık koyarak su tüketimini %20 azaltabilirsiniz. Evinizde veya iş yerinizde sensörlü musluklar tercih edebilirsiniz. Duşa girdiğinizde suyun ısınmasını beklerken çeşmenin altına bir kova koyabilir, bu kovadaki suyu temizlik için kullanabilirsiniz. Özellikle el yıkama, diş fırçalama ve tıraş olma esnasında çeşmeyi açık bırakmamaya özen göstermelisiniz. Bulaşıkları makineye koymadan önce ön yıkama yapmak yerine peçeteyle silebilirsiniz.

SAĞLIKLI YAŞAM
Uyuz Hastalığı
Uyuz, sarcoptes scabiei adı verilen parazitin neden olduğu bir cilt hastalığıdır. Genelde alerjik hastalıklarla karıştırıldığından tanısı zor konur. İlk aşamada ciltte kızarıklık ve sivilcelenmeyle kendini gösterir, sonrasında kabuklanma ve pullanmaya döner. En sık; parmak arası, kol ve bacak, kasık gibi kıvrım yerlerinde görülür. En yaygın şikâyet şiddetli kaşıntıdır. Uyuzun pislikten ve kişisel temizliğe dikkat edilmemesinden oluştuğuna dair yanlış fakat yaygın bir kanı vardır. Hastalık, temas ve aynı eşyayı kullanma yoluyla bulaşabilir. En önemli husus, tüm aile bireylerinin tedavi edilmesidir. Aynı zamanda çarşaflar ve kullanılan tüm eşyalar yüksek ısıda yıkanmalıdır.

ALIŞVERİŞ REHBERİ
Spor Ayakkabı Seçimi
Doğru spor yapabilmek ve sakatlanmaların önüne geçmek için tercih ettiğiniz ayakkabılar büyük önem taşır. Yanlış spor ayakkabı seçimi, yaptığınız spordan daha az verim almanıza sebep olduğu gibi bel ve diz ağrılarına da davetiye çıkarır. Peki, doğru spor ayakkabı tercihi nasıl olmalı? Ayakkabı seçerken hangi spor için kullanacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin basketbol gibi sıçrama ağırlıklı sporlarda topuk ve ayak tabanında desteklerin olması gerekir. Yürüyüş veya koşu yaparken kullanacağınız ayakkabı ise esnek olmalı, ayağı olabildiğince iyi kavramalıdır. Ağırlık kaldırma gibi egzersizlerle dolu yoğun bir antrenman programınız varsa tabanı sert ve yere yakın ayakkabıları tercih etmelisiniz. Ayrıca ayakkabınızın kumaşı nefes almıyorsa kötü koku oluşumu ve mantar gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Spor ayakkabınızı giydiğiniz zaman öncelikle topuğunuz oturmalı, başparmak ve ayakkabının ucu arasında ayağınızın rahat edebileceği kadar boşluk bulunmalıdır.

BİTKİSEL HAYAT
Mutfağımızın vazgeçilmezi: Maydanoz
Kışın seralarda üretilen yeşillikler, baharla birlikte evimize tarlalardan hasat edilmiş olarak gelir. Birbirinden faydalı olan yeşillikler arasında maydanozun ayrı bir yeri var. Antioksidan bakımından zengin olan maydanoz, kalp hastalığı riskini %38 azalttığı gözlemlenen folat (Vitamin B9) içerir. Karaciğerimiz, tehlikeli toksinleri vücudumuzun dışına atar. Maydanozda bulunan apigenin ve myristicin, karaciğerdeki enzimlerin verimliliğini artırarak vücudun bu doğal detoks işlemine yardımcı olur. Kurutulmuş hâlinin daha çok antioksidan içerdiğine dair araştırmalar da mevcuttur.
Kalpten karaciğere, gözden kemiklere kadar birçok organımız için koruyucu ve onarıcı etkiye sahip maydanozu alırken, dallarının yeşil olmasına ve renginin sararmamış olmasına dikkat etmeliyiz. Aldığımız maydanozu özellikle pestisitlerden arındırmak için 10-15 dakika karbonatlı suda bekletip hafif nemli bir şekilde buzdolabında plastik poşette saklayarak uzun süre tazeliğini koruyabiliriz.