Makale

BİRKAÇ İYİ FİKİR

BİRKAÇ İYİ FİKİR

Kevser Koçakoğlu
Çevre Dedektiifi

Kaktüs Bakımı Nasıl Olur?

Bakımı en kolay bitkilerden olan kaktüsünüzün çiçek açmasını ve iyi gelişmesini istiyorsanız fiziksel ve kimyasal şartlarını mümkün olduğunca kendi doğal ortamına uydurmanız gerekir.

Evinizde en çok güneş alan yerler, kaktüsler için ideal ortamlardır. Kaktüsler, kışın fazla sulanmamak kaydıyla soğuğa da dayanıklıdırlar. Ancak sıcaklık -15 derecenin altına düşmemelidir. Kaktüslerden en çok çiçek toprağı ve kalın kum karışımında yetiştirildiği zaman verim alınır. Seçtiğiniz toprağın suyu geçirmesi ve kireçli olmaması önemlidir. Kaktüsler, toprağın sadece görünen kısmı değil, içi de kuruduğu zaman sulanmalı, saksının altındaki tabak, sulama işleminden 30 dakika sonra boşaltılmalıdır. Kaktüslere asla hayvan gübresi verilmemeli, halk arasında “vitamin” olarak bilinen suni gübrelerden verilmelidir. Kaktüsler kış mevsiminde gübrelenmemelidir çünkü kışın dinlenme sürecinde olduğu için gübreyi kullanamaz ve kullanılmayan gübre bitkiye zarar verir. Gübreleme mevsimi ilkbahardır. Ocak-Şubat veya Temmuz-Ağustos ayları, saksılamak ya da saksı değiştirmek için uygundur. Saksının dibine çakıl taşları koyarak suyun saksıda birikmemesini sağlamak önemlidir.

SAĞLIKLI YAŞAM

Çocuklarda Uyaran Eksikliği

Çocuğun, yaşadığı çevrenin etkisi ile sosyal becerilerinin yaşıtlarına göre geride kalması, günümüz şartlarında çok fazla rastlanan bir durumdur. Uyaran eksikliği olarak nitelenen bu durum, otizm ile çok karıştırılır ve aileleri çok fazla tedirgin eder. Uyaran eksikliği yaşayan çocuklar göz teması her zaman kurmaz, konuşmaları yaşıtlarına göre geridir, kelimeleri tam çıkartamaz ve genelde isteklerini işaretle anlatmaya çalışırlar. Yaşıtlarıyla uyum problemi yaşar, istekleri yerine getirilmediğinde ağlama krizlerine girerler. Peki, bu duruma karşı neler yapabiliriz? Öncelikle tablet, TV ve telefondan çocuğu uzaklaştırmalıyız. Mutlaka sık sık kitap okumalı, akranları ile iletişim kurabileceği bir ortam sağlamalıyız. Ağlayarak bir şey elde etmesine asla izin vermemeliyiz. Kendi işini kendisinin yapmasına imkân vermeli, onlarla daha fazla vakit geçirip beraber oyunlar oynamalıyız. Bahsettiğimiz bulgular çocuğumuzda var ise de mutlaka konunun uzmanından yardım almalıyız.

PÜF NOKTASI

Taze Mandalina Nasıl Anlaşılır?

Turunçgiller ailesinin en önemli üyesi, kış aylarının vazgeçilmezi mandalina hepimizin en sevdiği meyvelerden hiç şüphesiz. Peki, tam bir vitamin deposu olan bu meyveyi seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle mandalinanın kabuğu bize tazeliği hakkında bilgi verir. Taze kabuklar soyulurken kırılgan ve parça parça olur. Bayatladıkça mandalinanın kabukları bütün hâlinde soyulur. Meyveler dalından koptuktan sonra her geçen gün vitamin kaybı artarak devam eder. Uzun raf ömrü için +4 derecede muhafaza şarttır. 17-20 derecelerin üzerinde uzun süre beklerse hem bayatlar hem de besin kayıpları artar. Mandalina, üzerindeki beyaz liflerle birlikte tüketilmelidir. Bu beyaz kısımlardaki hesperidin adlı etken madde son derece sağlıklıdır.

BİTKİSEL HAYAT

Şifa Deposu Bamya

Birçok ülkede sebze yemeklerini lezzetlendirmek için tüketilen bamya, Asya bölgesinde tıbbi amaçla da tüketiliyor. Pek çok derde deva olan bu bitki, yüksek miktarda lif içerdiğinden özellikle mide bağırsak sağlığını korumaya yardımcı oluyor. 100 g’ı günlük alınması gereken folik asit miktarının yaklaşık %22’sini karşılıyor. İçerdiği bol miktarda C vitamini sayesinde ciltte deforme olmuş hücrelerin yenilenmesini destekliyor, aynı zamanda ciltte bulunan genç hücrelerin oranını artırarak yaşlanmayı yavaşlatıyor. Bamyanın tohumları da şifa deposu. Tohumlarında bulunan protein ve yağ, yüksek kaliteli bitkisel protein kaynağı. Bronşit hastalığında kahve olarak tüketildiğinde oldukça etkili. Boğazı yumuşatıp daha rahat nefes almanızı sağlıyor. Lif oranı açısından yüksek olan tohumlar, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler için de tavsiye ediliyor.

ALIŞVERİŞ REHBERİ

Tasarruflu Pazar Alışverişi Nasıl Yapılır?

Hem tazelik hem de ev ekonomisine sağladığı katkı açısından pazar alışverişi hâlâ pek çoğumuzun vazgeçemediği bir alışkanlık. Semt pazarlarında alışveriş yapmanın da bazı püf noktaları var. Alışverişe çıkmadan önce mutlaka bir liste yapmalı ve listenize sadık kalmalısınız. Pazar alışverişinin altın kurallarından biri de tüm fiyatlara göz atmaktır. Eğer tüm pazar alanını gezip fiyatlara hâkim olursanız en uygun alıverişi yapmış olursunuz. Akşama doğru ürünlerin fiyatı düşeceğinden akşam pazarını değerlendirebilir, daha az masrafla daha çok alışveriş yapabilirsiniz. Aynı pazarcının tezgâhından düzenli olarak alışveriş yaptığınız takdirde pazarcı taze ve kaliteli ürünlerini seçip size uygun bir fiyata verecektir. Son olarak, ürünleri taşırken hem alışveriş yapmak hem de poşetlere hâkim olmak oldukça güç olduğundan bir pazar arabası edinip çok daha konforlu bir alışveriş yapabilirsiniz.