Makale

SALİH AMEL

SALİH AMEL

İnsanın asli görevlerinin başında iman edip salih ameller işlemek, çalışmak, üretmek ve yeryüzünü imar etmek gelir. Çünkü insan yeryüzünde halife olarak yaratılmış (Bakara, 2/30), yerde ve göklerde bulunan bütün varlıklar onun istifadesine ve hizmetine sunulmuştur. İnsan bir yandan bu nimetlerden en iyi bir şekilde yararlanırken diğer yandan da yaratılış görevini salih ameller işleyerek ifa etmek durumundadır.

Birçok ayet-i kerimede imanla birlikte zikredilen salih amel, müminin iyi bir niyetle, samimi bir kalple İslam’a ve aklıselime uygun olarak yaptığı her türlü ameldir. Namaz, oruç, zekât gibi ibadetlerden tutun da çoluk çocuğunun nafakasını temin için yapılan meşru işler, cami, köprü, hastane inşa etmek, ağaç dikmek, çevreyi temiz tutmak gibi her türlü iyi, güzel ve yararlı faaliyet salih amel kavramına dâhildir. Salih amel, müminin hayatının her anında, yaptığı her işte, Efendimiz’in (s.a.s.) ifadesiyle “insanlara eziyet vermesin diye yoldan kaldırdığı taşta” bile kendini gösterir.

Yaptığı her işi ve görevi en güzel biçimde yapanlar, mükâfatını dünya ve ahirette göreceklerdir. Yüce Allah, kullarının imanını ve yaptığı amellerini zayi etmediği gibi salih amellerine kat kat (En’âm, 6/160) karşılık verir. Yapılan amel, bir hardal tanesi ağırlığınca olsa onu kıyamet günü getirir (Enbiyâ, 21/47). İşini en güzel biçimde yapanın ecrini zayi etmez (Kehf, 18/30).

Bizler de “Hayat, inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur.” sözünden hareketle yeni dönemde penceremizi salih amellere açtık. Diyanet İşleri Uzmanı Esma Güner, “Baki Kalan: Salih Ameller” başlıklı yazısında müminlerin, Allah’ın verdiği sağlık, mal, mülk, makam, güç, kuvvet gibi birçok nimeti salih amel işleme yoluna sarf etmesi gerektiğinin altını çizdi. Salih amel yapanın kalbinin endişeden uzak olduğunu çünkü yaptığı iş hardal tanesi ağırlığında da olsa, Allah’ın onun karşılığını vereceğini bildiğini vurguladı. Dr. Öğretim Üyesi Sema Çelem “İmanı Destekleyen Değer: Salih Amel” yazısıyla Bir Ayet Bir Yorum köşemize katkı sundu.

Bu ayki söyleşimizde “Öğretmenler ayakta yaşlanır.” sözüyle maruf Ayla Ağabegüm’ü ağırladık. Kendisiyle insan yetiştirme sanatının incelikleri hakkında konuştuk.

2020 yılında, gelişen yazar kadromuz, Alametifarika, Onu Konuşalım ve Ashab-ı Suffe adlı yeni köşelerimiz ve siz değerli okurlarımızla yine koskocaman bir aileyiz.

Keyifli okumalar…

Dr. Elif Arslan