Makale

BİRKAÇ İYİ FİKİR

BİRKAÇ İYİ FİKİR

Kevser Koçakoğlu

Kedi Tırmalaması

Havaların ısınmasıyla birlikte
güzel havayı fırsat bilen çocuklarımız, hâliyle da kedi ve köpeklerle yakın temasta bulunabiliyor. Peki, bu hayvanlardan biri, çocuğumuzu ısırdığında nasıl davranmalıyız? Öncelikle her hayvan ısırığı veya tırmalamasının çocuğumuza kuduz bulaşması için yeterli olduğunu bilmemiz gerekiyor. Böyle bir durum söz konusu olduğunda eğer deri hiç zedelenmemişse veya aşısı yapıldığından emin olduğumuz bir hayvansa endişelenmemize gerek yok. Ancak en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna gitmemiz doğru olur. Eğer tırmalayan, sokak hayvanı veya aşısı yapılmamış bir hayvansa o bölge derhal bol su ve sabunla en az beş dakika yıkanmalı, kanama varsa temiz bir bezle basınç yaparak sarılmalı. Vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurularak aşılanma programına başlanmalıdır. Ayrıca zamanında yapılan aşının kuduza karşı yüzde yüz koruyucu, aşısı ihmal edildiğinde kuduzun yüzde yüz öldürücü olduğu
unutulmamalıdır.
Ortamda Çocuk Varsa Klimaya Dikkat!
Hava sıcaklığının yüksek olduğu yaz günlerinde, klima da yaşamın vazgeçilmezi hâline geliyor. Aşırı sıcaklar özellikle bebek/çocuklarda terleme, isilik, cilt döküntüleri, sıvı kaybı, iştahsızlık ve huzursuzluğa neden olduğundan evin ısısının iyi ayarlanması (ortalama 22-25 derece), bu ısıyı yakalamak için de ihtiyaç hâlinde klima çalıştırılıyor. Fakat kontrollü kullanılmayan klimanın son derece zararlı etkileri olabiliyor. Klimanın yukarı doğru üflemesinin sağlanması, çocuğun üşüyüp üşümediği kontrol edilerek ayarlama yapılması gerekiyor. Ayrıca bakteriler klimadan hava yoluyla çocuklarımıza bulaşıp zatürreye neden olabileceğinden düzenli aralıklarla filtrelerin dezenfekte edilmesi ve klimanın bakımının yapılması önem taşıyor.

Çivit Otu

Çivit otu, yüzyıllar boyunca sağlık için kullanılmıştır ancak günümüzde çivit otu denildiğinde akla ilk gelen çivit mavisidir. Çivit mavisi, çivit otundan elde edilen ve özellikle Hindistan bölgesinde yoğun olarak kullanılan doğal bir renktir. Kimyasal boyaların icadından önce kumaşların boyanmasında çivit mavisi gibi doğal boyalar oldukça önemliydi. Beyaz kumaşları temizlemek ve saç boyasında uygun tonları yakalamak için çivit mavisi kullanılmaktaydı. Günümüzde de çivit otu temizlik ve kozmetik dışında da kullanılmaktadır. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kabakulak, kızamık ve gribe karşı koruyucu olması, menenjit hastalığına yakalanma riskini azaltması, egzama ve çıban rahatsızlıklarında tedavi amaçlı kullanılması, saçların daha sağlıklı, gür ve dolgun gözükmesini sağlaması çivit otunun faydaları arasındadır.

Bebeğinize
Kanguru Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Bebeğinizle aranızdaki mesafeyi azaltan, rahatça gezip dolaşabilmenizi sağlayan kullanışlı bir taşıma aracıdır kanguru. Peki, kanguru seçerken nelere dikkat etmemiz gerekir? Anneye bakıyor olmak, dokunmak, bebeğin güven duygusunu güçlendiren unsurlardır. Ancak ilk altı ayın ardından bebeklerin çevrelerinde olan bitene karşı merakı artar. Bu nedenle her iki yönde oturmayı da destekleyen bir kanguru seçmelisiniz. Terletmeyen ve var olan teri dışarı atabilen bir kumaştan imal edilmiş kanguru, bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir. Yenidoğan bebekler için alınacak kanguruların Kalça Çıkığı Enstitüsü tarafından onaylı olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca yenidoğan bebeklerde boyun kasları yeterince gelişmemiş olduğundan baş destek ünitesi bulunan kangurular seçilmelidir. Kangurunun bacak kısmının M şeklinde durmasının, bebeğin ergonomisi için oldukça önemli olduğu unutulmamalıdır.

Karpuzun İyisi Nasıl Anlaşılır?
Şu sıcak yaz mevsiminde tezgâhların baş tacı olan karpuz nasıl seçilir, püf noktalarını sizinle paylaşalım. Öncelikle karpuzda yumuşak ve ezik bir kısım olmadığından emin olun. Oval ve uzun şekil, karpuzun sulu olduğuna; tombul ve yuvarlak şekil tatlığına işarettir. Karpuzun erken hasat edilip edilmediği sapından anlaşılır; sapı çok yaş ise henüz olgunlaşmamıştır, aşırı kurumuş ise çok beklemiş olduğuna işarettir ve pek makbul değildir. Kabuğundaki örümcek ağına benzeyen çatlaklar ve kahverengi noktalar, karpuzun arılar tarafından çokça ziyaret edildiğine işaret eder. Ne kadar çizgi varsa o kadar lezzet vardır. İri ama hafif olan karpuzun içi geçmiştir. Göbek kısmına avucunuzla vurduğunuzda titreşimli, tok bir ses geliyorsa çoğunlukla iyidir. Koyu yeşil karpuzlar yeşil çizgili olanlara göre daha makbuldür çünkü yeşil çizgililerin kabak aşılı olma ihtimali vardır. Siyah ve çekirdeksiz karpuzlar ise sera ürünüdür.