Makale

Güven Kaynağı Baba

TAKDİM

Güven Kaynağı Baba

“Çocuğun aklı gözündedir.” der İbn Haldun. Onun bu veciz ifadesi, çocuğun görerek öğrendiğini hatırlatır bize. Çocuğun ilk uyaranları aldığı, hayata dair ilk öğrenmeleri gerçekleştirdiği ailenin, aynı zamanda onun gördüğü ilk rol modelleri barındırması sebebiyle de çocuğun ahlakının, karakterinin şekillenmesinde çok önemli bir rol oynayacağı aşikârdır. Anne ve baba, çocuğun ilk kahramanlarıdır ve onun hayata bakışı, karakteri, kişiliği, ahlaki yapısı büyük oranda anne babasının etkisiyle şekillenir. Dünyaya ilk göz açtığında annesini gören, ilk onun kokusuyla tanışan çocuk, sonrasında babasına aşina olur. Babasının ilgisi, sevgisi, şefkati ve yol göstermesi çok önemlidir onun için. Baba, evin direği kabul edilir bizim kültürümüzde. O, bilginin, adaletin, kuşatıcılığın, hoşgörünün tecessüm etmiş hâlidir. Aynı zamanda baba, güvenin membaıdır; sıkıntı ve tehlike anında sığınılacak liman gibidir. Ve Efendimiz’in (s.a.s.) ifadesiyle onun evladına yapacağı en büyük bağış, en büyük katkı güzel terbiye, güzel ahlaktır.
Diyanet Aile Dergisi olarak yeni sayımızda penceremizi sadra şifa olması niyetiyle babalarımız için açtık. “Baba Olmak” yazısıyla Kemal Yazıcı’yı sayfalarımızda konuk ettik. Dr. Şule Yüksel Uysal, “Evlada Kıymetli Bağış” yazısında “Hiçbir baba, evladına güzel terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunmamıştır.” (Ahmed b. Hanbel, IV, 77) hadisinin düşündürdüklerini bizlerle paylaştı. Nagihan Aydın, ömrümüzü iki dua arasında tasavvur ettiği yazısında “Dua, her türlü bela ve musibete karşı bizleri korur, başımıza gelen bütün olaylarda Yaradan’a olan ihtiyacımızı hatırlatır.” dedi. Sibel Kandemir, “Gözünü ve gönlünü günahlardan alıp güzelliklere çevirmelidir insan. Ancak bu şekilde hayatındaki nimetlerin farkına varacak ve mutluluğu tadacaktır.” diyerek zaman zaman gözden kaçırdığımız önemli bir hususu “Hataları Kusurları Örten Olmak” yazısında bizlere hatırlattı.
Çocuğum Büyürken’de Binay Bilge Annak bizler için “Sınav Kaygısı” ile ilgili bilgiler verdi, öğrenciler ve aileleri için tavsiyelerde bulundu. Gezi Notları’nın bu ayki durağı da “Taşların Hikâye Anlattığı Kent: Mardin” oldu. Bu sayımızda söyleşimizi ömrünü mahkûm ve kimsesiz çocuklara adayan, onlara babalık yapan Turgay Tanülkü ile gerçekleştirdik.
Bulmaca, Birkaç İyi Fikir, Kahve Molası, Kitaplık ve ismini sayamadığımız diğer köşelerimizle haziran dergimizi siz kıymetli okurlarımızın beğenisine sunuyoruz. Bu vesile ile idrak edeceğimiz Ramazan Bayramı’nın başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyaya esenlik getirmesi duasıyla bayramınızı tebrik ediyoruz.

Dr. Elif Arslan