Makale

Biz Birken Dirildik

BİZ BİRKEN
DİRİLDİK

Ayşe Nur Menekşe Çalıkcı

Gökyüzü bize hiç dar olmadı. Yeryüzü bizi hiçbir zaman kovmadı. Biz birdik. Birken dirildik. Birlikte aştık mesafeleri. Birlikte geçtik tüm engelleri. Rengimiz farklı olsa da biz birdik. Biz birlikte aynı güneşe merhaba dedik. Biz birlikte aynı geceye selam verdik. Biz birlikte sevdik, sevildik…
Ey hoyrat elleriyle masum canlara dokunanlar! Ey acizlikleriyle yarınları savaş meydanına çevirmeye çalışanlar! Biz biriz. Biz kardeşiz. Yok birbirimizden farkımız. Toprağımızın kalbi sevgiyle atar. Ümitle yeşerir fidanlarımız. Huzur, olduğumuz yerdedir; huzur sevmeyi bilmektir.
Uzat ellerini. Sarıl sımsıkı hayallerine. Zaman boşa harcayacak kadar çok değil. Önce kendine inan. İnan ve inandır cesaretinin öfkene galip geleceğine. Sevmekten yorulma sakın. İyilikten kaçınma.
Birlik kapısından girenlere selam olsun. Kimsenin diğerini ötekileştirmediği bir dünyaya selam olsun. Hz. Davut (a.s.) gibi aynı sofrada aşını paylaşanlara, Hz. Musa (a.s.) gibi herkesi kucaklayanlara selam olsun. Hz. İsa (a.s.) gibi kardeşini sevenlere, Hz. Muhammed (a.s.) gibi sevmeyi sevdirenlere selam olsun.

"Rabb’imiz! Biz, ‘Rabb’inize iman edin’ diye imana çağıran bir davetçi işittik, hemen iman ettik. Rabb’imiz! Günahlarımızı bağışla. Kötülüklerimizi ört. Canımızı iyilerle beraber al. Rabb’imiz! Peygamberlerin aracılığı ile bize vadettiklerini ver bize. Kıyamet günü bizi rezil etme. Şüphesiz sen, vadinden dönmezsin." (Âl-i İmrân, 3/193-194.)