Makale

30 AĞUSTOS VE İMANIN ZAFERİ

30 AĞUSTOS
VE
İMANIN
ZAFERİ

Hakkı ÖĞÜT

Ağustos ayı şanlı tarihimize zaferler ayı olarak geçmiştir. Bu zaferlerin en önemlilerinden biri de 30 Ağustos zaferidir. Türk milleti 26 Ağustos 1071 Malazgirt Muharebesiyle Anadolu’nun kapılarını açmış, her karış toprağını kanı ile sulayarak kendisine vatan edinmiştir.

Asırlar boyu huzur içerisinde bu topraklar üzerinde yaşamıştır. Ne hazindir ki, 20 asrın başlarında I. Dünya savaşında yenilgiye uğrayan devletlerin safında yer alan devletimiz de yenik sayılarak, ordularımız dağıtılmış, vatanımız taksim edilmişti. Ancak tarihin her devrinde hür yaşamış, hiçbir devlet ve millet tarafından zincire vurulamayan asil milletimiz, kadınıyla, erkeğiyle genç ve ihtiyarıyla el ele, gönül gönüle vererek; Cenâb-ı Hakk’ın; “Sizinle savaşanlarla Allah yolunda savaşın.”01 emrine uyarak zorlu ve çetin bir mücadeleye girişti. 26 Ağustos 1922 Sabahı Sakarya kıyılarında şaşkına çevrilen düşman orduları 30 Ağustos tarihinde bozguna uğratıldı. İşte bu tarih, milletimizin var veya yok olma mücadelesinde bir dönüm noktası olmuştur.
Böylece milletimiz yenilmezliğini bir kere daha tüm cihana ispatlamıştır.
30 Ağustos Hıristiyan aleminin “Hasta adam” diyerek ölümünü beklediği ve özlediği Müslüman Türk’ün şahlanışı idi. Zira ecdadımız yüce Mevla’nın; “Gevşemeyin, üzülmeyin eğer inanıyorsanız mutlaka üstünsünüz”’2’ müjdesi ile yola çıkmıştır. Yine, “Onlar ki; Allah’ına ve Rasûlüne inandılar, sonra şüphe etmediler. Allah yolunda malları ve canları ile savaştılar. İşte onlar iman iddiasında doğru olanlardır.”’’ âyet-i kerimesindeki müjdeye erişebilmek, Kur’an-ı çiğnetmemek, İslâm’ı ezdirmemek, ezanı susturmamak uğruna her şeyini feda eden bir iman ordusunun Allah ve Rasûlüne bağlılığının ispatı idi 30 Ağustos Zaferi.
30 Ağustos Zaferi, emir ve itaatte abideleşen, cesarettj destanlaşan, birlik ve beraberlikte çelikleşen milletimizin, düşmanın güllesine, topuna ve tüfeğine iman dolu göğsünü siper ettiği bir zaferdir. Bu zafer, yurdumuzu yakıp yıkan, beşikteki yavruları, secdedeki dedelerimizi şehit eden, kadınlarımızın namuslarına uzanan kirli ellere haddinin bildirildiği bir zaferdir.
Bu büyük zafer ve diğer zaferlerimizi kutlarken şehitlerimizi rahmetle analım, onların ruhlarına fatihalar gönderelim. Bilelim ki, onlar bizden iki şey beklemektedirler. Ruhlarını hayırla yad etmek ve emanet bıraktıkları cennet vatana, yüce dine sonuna kadar sahip çıkmak.
Bu duygu ve düşüncelerle 80. yıldönümünü kutladığımız 30 Ağustos Zaferi ve tüm zaferlerimiz milletimize bir kez daha hayırlı ve mübarek olsun. Aziz şehitlerimize Allah rahmet eylesin, geride kalanlara hayırlı ameller, hayırlı rızıklar ve bereketli ömürler ihsan eylesin.


1- Bakara, 190.İS
2-Âl-i İmrân, 139.
3- Hucurat, 15.