Makale

EDİTÖRDEN

EDİTÖRDEN

Müminler arasında ülfet ve muhabbetin oluşmasına, bireyler arasındaki kardeşlik, dostluk ve dayanışma ruhunun güçlenmesine katkı sağlayan anahtar sözcüklerden biri “selam”dır. Dua, sevgi, esenlik, barış, güven gibi anlam dünyası oldukça zengin olan selam, kalpler arasında bir yakınlaşma ve güvendir. Yeterince tanımadığımız, diline ve kültürüne aşina olmadığımız, dünyanın öbür ucundaki bir insanın bile size selam vermesi, ortak değerlerimizi ve duygu birlikteliğimizi hatırlatır. Âdeta kendi ülkemizde, kendi memleketimizde olduğumuzu hissederiz. Çünkü selam bir esenlik çağrısı, kurtuluş bildirisi ve güvenli bir limandır. Pek çok hayırlı kapıyı aralayan sihirli bir sözcüktür selam. Selam, daha güzeliyle karşılığını bulup taçlanınca, kırgınlıklar, küskünlükler bertaraf olur ve bir huzur, bir tebessüm kucaklar selamlaşanları. Bu yüzden Kutlu Nebi, "Yaptığınızda birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selamı yayınız." (Müslim, “İman”, 93; Ebu Davud, “Edeb”, 131.) buyurur.
Başkanlığımız, 2009 yılından bu yana ramazan ayını belli bir tema çerçevesinde kutlamakta ve ramazan boyunca çok çeşitli faaliyetler gerçekleştirmektedir. Bu yıl ana tema, “selam.” Dileriz ki bu ramazan, “Selamı yayın!” buyruğunun, kardeşliğin, sevginin ve saygının dilden dile, gönülden gönüle yayıldığı bir ay olsun. Evlerimizden başlayarak komşularımıza, iş yerlerimize, cadde ve sokaklarımıza hep bu çağrının içerdiği güzel anlamlar egemen olsun, evlerimiz selamın bereketiyle huzur bulsun. Gelin sevgi medeniyetinin mirasçıları olarak, selamı sadece söz ile sınırlı olmaktan çıkarıp, kalplerimiz arasında bir kardeşlik ve dostluk köprüsüne dönüştürelim. İslam’ın özünde, esma’da ve namazda olan selam, hayatımızın her karesinde de yerini alsın. Bu düşüncelerle hazırladığımız dergimizin birbirinden kıymetli yazılarını ilginize sunuyoruz.
Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, İslam kardeşliğinin devamlılığı ve sürekliliği için selamın önemine vurgu yapan yazısını kaleme aldı ve sürdürülebilir bir kardeşlik için fiilî ve kalbî selam nasıl olmalı sorusunun cevabını bizlerle paylaştı. Doç. Dr. Halil Altuntaş, selamın tarihsel evrelerini, cahiliye dönemi ve İslam tarihindeki uygulamalarını bizlerle paylaştı. Prof. Dr. Murat Sülün, Cenab-ı Hakk’ın güzel isimlerinden olan “es-Selam”ın hayata yansımalarını, selamın dünyadaki ve cennet ehlindeki karşılığını bizimle paylaştı.
Mustafa Özçelik’in kalemiyle “Bir Esenlik Bildirisi Olarak Selam ve Selamlaşmak” yazısında, selamın uzak diyarlarda nasıl tanışıklığa vesile olduğunu, Prof. Dr. Ertuğrul Yaman’ın kalemiyle de iletişimde selamın gönül yapmaya ve gönül almaya vesile oluşunu yaşanmış örnekler ışığında okuyacaksınız.
Selam konusunda bilgi dağarcığınıza yenilikler katacağını düşündüğümüz gündem yazılarıyla birlikte, hazırladığımız her bir köşe yazısı sizler için özenle hazırlandı. Sizleri dergimizle baş başa bırakırken, rahmet ve bereket yüklü ramazan ayının, esenlik çağrısı olan selamı yaymamıza ve onu daha iyi anlamamıza vesile olmasını diliyorum.

Dr. yüksel Salman