Makale

Sanal bağımlılık ve İslami sohbet siteleri

Sanal bağımlılık ve İslami sohbet siteleri

Dr. Alper Evrensel
Psikiyatri Uzmanı

Aileler çocuklarına interneti yasaklamalı mı?

Günümüzde bilişim çağını yaşarken yasaklar ile bir yere varılamamaktadır. İnternet, pek çok yönü ile hayatı kolaylaştıran bir imkândır. Anne babanın görevi çocuğunun sorumluluk bilinci ile hareket etmesini sağlamaktır. Allah katında bu sorumluluk için belirlenmiş yaş sınırı ergenlik yaşıdır. Yani akıl baliğ olunan yaştan sonra birey mükelleftir. Anne baba, bu yaşa kadar çocuğunu iyi terbiye ederse, sınır ve sorumluluklarının neler olduğunu iyi belirlerse internet kullanımı sırasında gözü arkada kalmayacaktır.

Aile içinde iletişim sorunları, huzursuzluk var ise çocukların ruhsal gelişimi bozulmaktadır. Çocuğun sorumluluk bilinci yeterince gelişememektedir. Örneğin, içinde sorunların olduğu ailelerde büyüyen çocuklarda evden kaçma, okulu bırakma, madde kullanma gibi pek çok olumsuzluğu daha sık görmekteyiz.

Dindar insanlarda var olan günah ve Allah korkusu, sanal ortamda deformasyona mı uğruyor?

Sanal ortam, kişinin nefsiyle baş başa kalmasına sebep oluyor. Yalnızlık ve gizlilik, günahı daha kolay işlenebilir kılıyor. Çevreden çekinceleri olan insanlar bilgisayar başında kendisini çok daha rahat hissedebiliyor. Nefsin tuzaklarına düşmek kolaylaşıyor.

İnsan sosyal bir varlıktır. Doğası sosyal olmaya yöneliktir. Sağlıklı olanı da budur. Fıtratı bunu gerektirir. Eğer bir bayan, içinde bulunduğu toplumsal özellikler nedeni ile yeterince sosyalleşemiyorsa sanal ortama yönelmesi doğaldır. Bu noktada sınırları belirleyen unsur; bayanın ne yaptığının bilincinde olmasıdır. Bilgisayar ve internet ateş gibidir. Onu nasıl ve ne amaçla kullandığınıza göre faydası ve zararı değişir.

Sanal ortamda muhabbet ve güven
Sanal ortamda sadece yazılanlar üzerinden iletişim kurulmaktadır. O nedenle karşısındaki kişinin güvenilir olduğunu test etmek güçleşmektedir.

"İslami sohbet" sitelerinden beklentiler
İslami sohbet sitelerini, sosyalleşme ihtiyacının bir ürünü olarak görmek mümkündür. Sanal olarak sohbet ettiği kişinin güvenilir olmasını bekleyenler bu sitelerde sosyalleşme ihtiyacını gidermektedir. Dinî duyarlılıkların olması bir ortak payda olunca da iletişim kolaylaşmaktadır. Ancak bunu da suistimal eden kötü niyetli insanların olabileceğini akıldan çıkarmamak gerekir.

Sanal ortamda güven duygusunun gelişebilmesi için çok az veri mevcuttur. Sohbet edilen kişiye her zaman temkinli ve tedbirli yaklaşmakta fayda vardır.

İslami duyarlılıkları olan kişiler günahla daha az karşılaşmak için toplumsal ortamın içine daha seyrek giriyor olabilir. O nedenle insanları tanıma ve onlardan kötülük gelebileceği bilgisi yeterince gelişmiyor olabilir. Sanal ortamda tanışılan kişiye de saf duygularla güvenmek mümkündür. İslami sohbet sitelerine giren gençlerin, yaratılışları gereği daha duygusal oldukları, duygusal temelli kararlar verdikleri için özellikle de bayanların temkinli olmalarında yarar vardır.