Makale

Rahmet Ayı Ramazan’da Kur’an’ı Anlamak

Başyazı
Rahmet Ayı Ramazan’da Kur’an’ı Anlamak
Prof. Dr. Ali BARDAKOĞLU
Diyanet İşleri Başkanı

Kur’an’ın inmeye başladığı ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nin içinde yer aldığı, rahmet ve bereket mevsimi bir Ramazan ayını daha idrak etmenin huzur ve mutluluğu içindeyiz. Hayatın baş döndürücü akışı içinde savrulan günümüz insanının belli aralıklarla durup düşünmeye, soluklanmaya, hayatını daha anlamlı kılacak şekilde öze dönüp kendini yenilemeye ihtiyacı var. İşte Ramazan ayı, bizlere böyle bir fırsatı sunan, dostluk ve kardeşlik duygularının yoğun bir şekilde yaşanmasına vesile olan, ilâhî af ve mağfiret niyazlarını zirveye taşıyan kutsal bir zaman dilimidir.

Ramazan, iftar sofrası misali sahip olunan nimetleri paylaşmanın, hayırda yarışmanın, yaraları sarmanın, düşeni kaldırmanın, insanların derdiyle dertlenmenin içtenlikle ve ibadet duygusu ile yaşandığı bir aydır. Ramazan ayında, sabır ve irade eğitimi kazandıran, oruç ibadetinin coşku ve heyecanını iç dünyasında yaşayan ve orucun kazandırdığı kulluk bilincini davranışlarına yansıtan Müslümanlar, yaşadıkları ve yaşattıkları bu güzelliklerle hem Allah’ı hem de O’nun kullarını hoşnut etme gayretinde olurlar. Paylaşmanın en güzel örneklerinin verildiği Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerinin yanında olmak, sıkıntı içinde olan insanlara yardım elini uzatmak, Ramazanın manevî iklimine ayrı bir bereket kazandırır.

Milletimiz asırlardır bu coğrafyada Ramazan’ın getirdiği bereketten yararlanmayı bilmiş, dostluk, kardeşlik, komşuluk ve misafirperverliğin en güzel örneklerini bu ayda sergilemiştir. Bu hasletlerimizin bugün de gayet canlı şekilde toplum hayatında yer bulması ile iftihar etmekteyiz. İnsanımız, komşusu açken tok yatamayacağının idraki içinde, gönül zenginliğini maddî imkânlarıyla birleştirerek yardıma muhtaç olanlara el uzatmayı ve onları sevindirmeyi dinî olduğu kadar insanî bir görev olarak da görmektedir.

Ramazan sadece ibadette yoğunlaşmayı değil, yaptığımız ibadet ve dua ile diğer davranışlarımızı bütünleştirmeyi de bize öğretir. Meselâ, oruç ibadeti bizlere, ibadetin gösteriş için, başkalarının bilmesi ve takdir etmesi için değil, yalnızca Allah için yapıldığında değerli olacağını öğretmelidir. Ramazan Kur’an ayıdır. Bu ayda sadece Kur’an’ı okuyarak ve dinleyerek değil, onun manasını anlayarak ve onu hayatımıza rehber ederek Allah’a yakınlaşacağımızı fark etmeliyiz. Sağlıklı bir dinî hayatın ve istikametin korunabilmesi için doğru dinî bilginin vazgeçilmezliğini görerek, bu ayda Hazreti Peygamberin sünnetini, güzel ahlâkını ve örnek hayatını daha yakından tanımaya, bilgimizi artırmaya çalışmalıyız.

Ramazan ayını bütün inananların en güzel şekilde değerlendirmesini temenni ediyor, rahmet ve mağfiret ayının başta ülkemiz insanı olmak üzere, tüm inananlar ve insanlık için hayırlar getirmesini, insanlığın dirlik ve düzenliğine, barış ve esenliğine vesilesi olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.