Makale

BORABAY GÖLÜ’NDE KAMP

BORABAY GÖLÜ’NDE KAMP

Seher MERİÇ

Doğayla baş başa kalmak, kartpostal gibi dediğimiz şahane manzaralara şahit olmak ve ruhumuzu sıfırlayıp tam anlamıyla dinlenebilmek için kamp kurmak oldukça ideal bir seçim. Fakat bir ayıya komşu olmak, gecenin bir saatinde suyun içinde uyanmak veya üzerinize düşen bir ağaç dalıyla yaralanmak istemiyorsanız kamp yeri seçerken bazı şeylere dikkat etmenizde fayda var.

Kamp yeri seçmek biraz zahmetli bir iş gibi görünebilir ama bir kere öğrendikten sonra keyifli hâle bile gelebilir. Kimi kampçılar elektrik, internet ve tuvaletin olduğu ücretli kamp yerlerini seçerken kimileri telefonun bile çekmediği, duyduğu tek sesin doğanın sesi olduğu noktalarda kamp kurmak istiyor. Ben ikinci seçeneği tercih eden gruptayım.

Özellikle ormanlık ve dağlık bölgelerde çok daha fazla konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Hemen gözünüz korkmasın. Bu yazı, eminim bundan sonraki kamp maceralarınızda size yardımcı olacaktır.

Ülkemizde kamp yapanların büyük çoğunluğu yaz aylarını seçiyor. Deniz, güneş ve kuma yakın bir konumda, sıcak havanın olumlu etkilerini hissederek kamp kurmak çoğu kampçının ilk tercihi. Başka bir seçenek ise yaşadığımız kente en fazla 2-3 saatlik kamp alanları olabilir. Ülkemizde ailece güvenli bir şekilde kamp yapabileceğiniz oldukça fazla alan bulunuyor.

Kamp alanı seçimi hakkında öncelikle ve ısrarla şunu söylemem gerekiyor: Kamp alanınızın “manzarası güzel” olması yerine “güvenli” olmasını tercih etmelisiniz.

İlk olarak hangi bölgede kamp yapacağınıza karar verdikten sonra, gideceğiniz yeri yakınlarınıza bildirin. Yanınızda harita, gps, pusula gibi araçlar mutlaka bulundurun. Kamp öncesi etrafı gezin, dolaşın, araştırın.

Öncelikle düzgün, çok fazla ortalıkta bulunmayan, temiz bir nokta seçmelisiniz. Yerdeki sivri olabilecek şeylere dikkat edin. Dikenler, sivri taşlar, küçük dallar çadırınızın tabanına zarar verebilir.

Taş düşmesi, toprak kayması ve çığ gibi tehlikelere karşı yamaç diplerine; yıldırım düşmesi ve fırtınaya karşı tepe ve yamaç üstlerine çadır kurmayın.

Su kaynaklarının olduğu bölgeye yakın olun. Ancak kesinlikle su kenarına veya dere yatağına kamp kurmayın sonra ıslak bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda vahşi hayvanlar da susayacaktır ve su içmek için dereye geldiklerinde kampınıza misafir olabilirler.

Çukur içine çadır kurmak her zaman tehlikedesiniz anlamına gelir. Yağmur sonrası, göl içinde uyanabilirsiniz. “Aman canım, hava günlük güneşlik, ne yağmuru.” demeyin lütfen. İster yanlız ister ailenizle birlikte tüm tedbirleri almanız gerekiyor ki kampınız keyifli ve sorunsuz geçsin.

Kurumuş ya da yan yatmış ağaçların altına da kamp kurmayın. Gece çadırınızın üstüne bir ağacın devrilmesi veya dal düşmesi mümkün. Çok mecbur kalırsanız da ağacın yattığı yönün aksine kampınızı kurmanızı tavsiye ederim.

Yaz aylarında güneşin battığı yöne bakan, kış aylarında ise güneşin doğduğu yöne bakan kamp yerleri seçilebilir. Yaz aylarında gölgelik oluşturabilir ya da gölgesi olan bir ağaca yakın olabilirsiniz.

Çok yoğun ormanlık ve çalılık alanlarda kamp kurmayın. Bu tip yerler yabani hayvanlar ile ani karşılaşmalara neden olabilir. Hayvanlara çadırınızı görmelerini ve uzak durmalarını sağlayacak bir açık alan bırakmak şarttır. En yoğun ormanlık alanda bile bu tip küçük açık alanlar mevcuttur.

Lütfen patikalar üzerine kamp kurmayın. Patikalar hayvanların geçiş güzergâhlarıdır. Hayvanlar bu patikaları kullanır ve kampınız tam yolları üstünde kalır. Özellikle Doğu Karadeniz dağlarında bu patikalara çok rastlarız.

Eğer kışın kamp yapacağım derseniz, çadırınızı kar yüklü dalların altına kurmamaya dikkat edin. Kar kütleleri çadırınızın üzerine düşebilir.

Gelelim bu ayki kamp alanı tavsiyeme: Borabay Gölü Kamp Alanı

Amasya’nın Taşova ilçesinde bulunan Borabay Gölü, orman içerisinde sessiz sakin bir ortamda keyifli bir mola imkânı sağlıyor. Amasya’nın çevresinde birbirinden güzel onlarca kamp alanı olduğunu da söylemeliyim. Bunlardan en bilineni Gındıra Gölü kamp alanıdır. Ama kamp yapmaya yeni başladığınızı düşünürsek daha fazla imkâna sahip, güvenli bir alanda, tuvalet ve temiz suyun olduğu yerleri öneriyorum.

Borabay Gölü Tabiat Parkı, Amasya’ya 62 km uzaklıkta. Buraya kadar gelmişken şehzadeler şehri Amasya’yı gezmeden dönmeyin tabii. Göle ulaşım oldukça kolay, yolu güzel ve asfalt. Burada kamp yapmanın dışında, doğa yürüyüşü yapabilir ve göl bisikleti kullanabilirsiniz.

Bir kez görünce “İyi ki geldim.” diyeceğinize eminim. Meşe, sarıçam, karaçam ve kayın ağaçlarının süslediği bu şahane gölden hiç ayrılmak istememiştim.

Ufak birkaç bilgi ile sözlerimi tamamlayayım. Eğer kamp yapmak istemiyorsanız gölün kenarındaki temiz ve harika bir manzaraya sahip bungalov evlerde konaklama yapabilirsiniz. Ufak tefek eksik malzemeleriniz olursa da gölün kenarında minik bakkala uğrayabilirsiniz. Kamp alanında, temiz su, tuvalet ve mescit de bulunuyor. Telefonlarınız her yerde çekmiyor. Bu kadar imkâna sahip bir kamp alanı için cüzi bir ücret ödemeniz gerektiğini de hatırlatayım.

Çadırınızı kurdunuz, yemeğinizi yediniz...

Şimdi sıra kuş cıvıltıları, rengârenk çiçekler ve ağaçların gölün üzerine yansıması eşliğinde elinize bir bardak kahve alıp bu şahane manzaraya karşı oturup şükür ve tefekkür etmeye geldi.