Makale

TAKDİM

TAKDİM

Son yüzyılda dünya, radikal bir değişim yaşadı. Bireyi, toplumu ve alışkanlıkları değiştiren bu sürecin adı dijitalleşme. Yediden yetmişe her birimizin hayatına dokunan bu süreç, insanı tarihte hiç olmadığı kadar hızlı akan bir zamanın parçası yaptı. Dijitalleşme, geleneksel tutum ve davranışlarımızı bu hızın içinde yoğurmaya başladı.

Tesir alanını her geçen gün genişleten; eğitimden sağlığa, savunmadan sanayiye, hizmetten iletişime pek çok alanda yaygınlık kazanan dijital teknolojiler, özellikle sosyal ağlar vasıtasıyla bireyin gündelik hayatını da büyük ölçüde ihata etmiş durumda.

Dev bilgisayar işlemcileriyle başlayan insanlığın dijitalleşme yolculuğu, şimdilerde yapay zekâya, ergonomiye, yaygınlığa dayalı büyük bir sektörün adı oldu. Bu yeni süreç bilginin, kültürün, nesillerin inşa ve imarını da yeniden düşünmemizi, yeniden ele almamızı gerekli kılıyor. Çünkü çağlar farklılaşsa, ulaşım ve iletişim mecraları değişse de insanın ahlakla kurmak zorunda olduğu ilişki değişmez.

Biz Müslümanlar olarak her çağ ve şartta dinimizin, ahlakımızın yani yaratılış amacımızın sınırlarını ve ufuklarını bir an olsun kaybetmemekle mükellefiz. Müslüman ahlakı bir çağa, bir döneme özgü değildir. İslam düşüncesine göre ahlak bir bütündür ve hayatın içinde sürekli sınanan insan her adımıyla bir tercihte bulunmuş olur.

Unutmamak gerekir ki bireysel ve toplumsal alışkanlıklarımızı değiştirip dönüştüren, büyük ölçüde konforlu hâle getiren dijital çağ birtakım açmazları da beraberinde getirdi. Bilgi kirliliği, linç kültürü, itibar suikastı, din istismarı gibi başlıklar altında hatırlayabileceğimiz bu hastalıkların temelinde ahlaki zafiyetler vardır.

Diyanet Dergisi olarak bu önemli ve sıcak konuyu, Dijital Mecrada Ahlak başlıklı bir dosyayla sayfalarımıza taşıdık.

Dosyamıza Abdurrahman Akbaş, “Dijital Ahlak”; Mustafa Çuhadar, “Neredesin?”; Doç. Dr. Betül Önay Doğan, “Dijital İkilem”; Doç. Dr. Ekmel Geçer, “Sosyal Medyada Var Olmak: Psikoloji Ne Söyler?”; Dr. Murat Dağıtmaç, “İnsanoğlunun İcat Ettiği Dijitalleşmeden Geleceği Yönetecek Yapay Zekâya” başlıklı yazılarıyla katkıda bulundu. Bu ayki söyleşi konuğumuz Prof. Dr. Ali Büyükaslan.

Ramazan Bayramı’nın milletimize, ümmet-i Muhammed’e ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini; bizleri yeni ramazanlara sağlıkla ve huzurla ulaştırmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

Doç. Dr. Fatih KURT