Makale

KAHVE MOLASI

KAHVE MOLASI

Gülsüm KARAPINAR

BİR KAVRAM ÜÇ YORUM

Yalan

“Yalan yalandır. Nereden doğarlarsa doğsunlar doğmamaları gerekir. Zaten tüm yalanlar aslında yalanların babasından doğar ki hepsi böylece tek ve aynı kapıya çıkar."

Büyük Umutlar, Charles Dickens

“Yalan bir cevap, sahte bir ilaç kadar tehlikelidir.”

Doğu Batı Arasında İslam, Aliya İzzetbegoviç

“Nasıl olursa olsun gerçeğe aykırı olarak adaleti yaralayan her şey yalandır.”

Yalnğz Gezerin Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau

EĞRİSİ DOĞRUSU

X √

Acenta Acente

Bilimum Bilumum

Florasan Floresan

Mahfolmak Mahvolmak

Hazır cevap Hazırcevap

NELER OLUYOR HAYATTA?

Teknolojideki Tehlike: Casus Yazılımlar

Alışveriş yaparken, film izlerken, ders çalışırken, müzik dinlerken… Teknoloji ile her gün iç içeyiz. Hayatımızı kolaylaştırdığı ortada ancak zorlaştırmaması için dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var. Bunlardan biri de casus yazılımlar.

Casus yazılımlar, onayınız olmadan bilgisayarınızda değişiklikler yapabilme özelliğine sahip. Peki, nedir bu değişiklikler? Bu yazılımlar web tarayıcınızın giriş sayfasını veya arama sayfasını değiştirebilir; tarayıcınıza istemediğiniz veya gerek duymadığınız ek bileşenler ekleyebilir, sık sık pop-up pencere açılabilir; programlar çok ağır veya yavaş çalışabilir.

Bu yazılımlardan korunmak için dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Antivirüs programı kullanın; işletim sisteminizin güvenlik duvarını aktif hâle getirin; ücretsiz yazılımları güvendiğiniz yerlerden edinin; web tarayıcınızın gizlilik ve güvenlik ayarlarını kontrol edin; ne işe yaradığı belli olmayan pop-up pencerelere tıklamayın. Ücretsiz bir hizmete kaydolurken koşulları mutlaka okuyun. Çünkü şirketin görüntüleyeceğiniz reklamlara karar vermesi için çevrimiçi etkinliklerinizi izlemesine izin vermiş olabilirsiniz.

Ve en önemlisi de eğer casus yazılım bulaştığından şüpheleniyorsanız bankacılık gibi kritik işlemlerinizi kullanmayın.

MERAK EDİYORUM

Karıncalar Vücut Ağırlıklarının Katlarca Fazlasını Nasıl Taşıyabiliyor?

Günlük hayatta hepimiz karıncaların durmaksızın bir şeyler taşıdığını hatta taşıdıkları yüklerin bazen kendi boylarını aştığını görmüşüzdür. Yapılan araştırmalarda karıncaların, vücut ağırlıklarının 10-50 kat fazlasını taşıyabildikleri tespit edilmiş. Peki, bu nasıl mümkün olabiliyor?

Bu gücün başlıca sebebi karıncaların çok “hafif” canlılar olmaları. Bu sayede kas güçlerinin büyük kısmını yükleri taşımak için kullanabiliyorlar. Fakat iri canlılarda, örneğin insanlarda, vücut ağırlığı fazla olduğundan kaslar vücudun iskelet sistemini de desteklemek zorunda. Bu nedenle fazla yük taşınamaz.

Karıncalar, yükleri ağızları ile kaldırır ve taşıdıkları yükün ağırlığı boyun eklemi aracılığıyla ayaklara aktarılır. Karıncalarda boyun eklemindeki yumuşak dokunun dayanıklılığı çok yüksektir. Ayrıca baş-boyun ekleminde sert ve yumuşak dokuların birleştiği bölgenin özgün yapısı karıncaların boyunlarına dayanıklılık sağlamaktadır.

TAKVİM YAPRAĞI

Renkli fotoğraf icat edildi.

(3 Nisan 1906)

Türkiye’de internet ağı ilk defa kullanıldı.

(12 Nisan 1993)

İlk yerli kâğıt imal edildi.

(18 Nisan 1936)

TBMM açıldı.

(23 Nisan 1920)

Kût’ül-Amâre zaferi kazanıldı.

(29 Nisan 1916)

BİR ACAYİP KELİME

Kuasar

Kuasarlar aşırı derecede parlak gök ada çekirdekleridir. En güçlü kuasarlar sıradan bir gök adanınkinden yüzlerce kat daha parlaktır. Son derece parlak olmalarına karşın çok uzak oldukları için sıradan teleskoplarla görülmeleri güçtür. İlk kuasarlar 1950’lerde radyo teleskoplarıyla yapılan çalışmalar sırasında keşfedilmişti. Her ne kadar tespit edilen ilk kuasarların tamamı güçlü radyo dalgası kaynakları olsalar da yüksek miktarda radyo dalgası yaymak kuasarların genel bir özelliği değildir.

Gelişmiş teleskoplarla yapılan gözlemler, kuasarların gök adaların merkezinde yer aldığını gösterir. Kuasarların yaydığı aşırı miktarda yüksek enerjinin kaynağı, içinde bulundukları gök adanın merkezindeki kara deliği çevreleyen yoğun madde bulutudur. Kütlesi Güneş’in milyonlarca hatta milyarlarca katı olan kara deliğin çekimine kapılan elektrik yükleri, ivmelendikçe ışıma yapar. Böylece sıradan gök adalardan yüzlerce kat daha parlak olan kuasarlar ortaya çıkar.