Makale

TAKDİM - DİNÎ VE İNSANİ SORUMLULUĞUMUZ: CANLILARA MERHAMET

TAKDİM

DİNÎ VE İNSANİ SORUMLULUĞUMUZ: CANLILARA MERHAMET

Dr. Elif Arslan

Yüce Allah âlemi eşsiz bir uyum içinde yaratmış, halifesi kıldığı insanoğluna yarattığı âlemi emanet etmiştir. İnsanoğlunun görevlerinden biri de aldığı bu emaneti korumak, bütün eylem ve davranışlarında sorumluluk bilinciyle hareket etmektir. Emanete riayet noktasında insanlığın elindeki anahtar kavram ise merhamettir. Kendinden başlayarak bütün canlılara merhametle yaklaşmak… Merhamet her şeyden önce yerleştiği kalbe huzur ve sükûnet getirir. Yunus’un “Yaratılanı severim Yaratan’dan ötürü” dizelerinde iliklerimize kadar hissettiğimiz merhamet, kişiyi bencillikten, hodbinlikten kurtarırken zulmün kapılarını sıkı sıkıya kapatır, diğerkâmlığın, iyiliğin köprülerini örer. Güven toplumunun yapı taşlarını oluşturur. Varlığın gerçek sahibinin Yüce Allah olduğu bilinciyle hareket eden insan, canlılarla ilişkilerinde merhameti esas alır, bir çiçeğe, bir ağaca, gürül gürül akan suya, onu besleyen toprağa, yükünü sırtlanan hayvana merhamet nazarıyla bakar, onlarda tecelli eden Rabbinin kudretini tefekkür eder. Nihayetinde doğayla mücadele ederek değil onunla uyum içinde ve hatta onu koruyarak yaşamanın yollarını arar.

Diyanet Aile Dergisi olarak yaratılan her şeye merhamet nazarıyla bakmak, hepsinin biz insanoğluna bir emanet olduğu ve bu emanetin çiçeğiyle böceğiyle, dağıyla ormanıyla, kurduyla kuşuyla, suyuyla toprağıyla bir bütün olarak korunması konusunda bir farkındalık oluşturmak için “Nebevi Miras: Her Can İçin Merhamet” başlığıyla okurlarımızı selamlıyoruz. Kaan H. Süleymanoğlu, yazısında tarihten verdiği örneklerle merhametin bu topraklarda değişmez bir değer olduğunun altını çizdi. “Bizler yaşadığımız gezegenin sahipleri değiliz. İmtihan edilmek üzere geldiğimiz dünyada, insanlık onuruna ve halifelik izzetine yaraşır şekilde sınırlı ömürlerimizi tamamlayıp asıl yurdumuza geri döneceğiz.” hatırlatmasında bulundu.

Gün gün yaklaştığımız mübarek ramazan ayı vesilesiyle Din İşleri Yüksek Kurulu Uzman Yardımcısı Mustafa Mehmetoğlu, Bir Ayet Bir Yorum köşesinde “Kur’an’ın İndirildiği Ay: Ramazan” yazısıyla Bakara suresi 185. ayet-i kerimesinin ışığında insanlara yol gösteren ilahi kelamın, kalbe, düşünceye, amele kısacası hayatın tümüne hâkim kılınmasının insanı hakiki konumuna yükselteceğini vurguladı. Ramazanın ruha ve bedene şifa veren güzel hasletleri üzerine Din İşleri Yüksek Kurulu Uzman Yardımcısı Gülsüm Soydan yazdı: “Ramazan Şifahanesi”. Ayşe Ünüvar “Ramazan Gelenekleri”ni hatırlatarak ramazan ayının geçmişten bugüne sevgi ve merhamet ayı olduğunu anlattı. Diyetisyen Büşra Akyol, Bir Nefes Sıhhat köşesinde orucun insan vücuduna faydalarına; uyku düzeninin değişmesi, sağlıklı iftar ve sahur yemekleri konularına değindi. Gülşen Ünüvar, Atalar Ne Söyler köşesinde “Atanın Diktiği Ağaç, Nesle Gölgeliktir” dedi.

Bu ayki söyleşimizi “Anadolu’ya Hayat Veren Kadınlar Üzerine…” Gülenay Pınarbaşı ile gerçekleştirdik. Pınarbaşı, Anadolu’ya Adını Veren Kadınlar ile Anadolu’nun Ermiş Kadınları çalışmalarından yola çıkarak bu topraklara iyiliği ve merhameti mayalayan kadın elinden bahsetti.

Sizleri birbirinden kıymetli yazılarımızla baş başa bırakırken yaklaşmakta olan ramazan ayının hayır ve bereket getirmesini diliyorum. Bu manevi iklimde canlılara merhamet nazarıyla bakışımızın güçlenmesini, eğitimin ilk ocağı olan ailelerimizde evlatlarımızın bu hassasiyetlerle yetişmesini ve onlara yaşanabilir bir dünya bırakabilmeyi temenni ediyorum.