Makale

KAHVE MOLASI

KAHVE MOLASI

Gülsüm KARAPINAR

BİR KAVRAM ÜÇ YORUM

Mutluluk

Mutluluk; hayatı olduğu gibi kabul etmek, ağır işlerine razı olmak ve bunların iyileştirilmesine çalışmaktadır.

Filibeli Ahmed Hilmi

İnsana mutluluk kadar sağlık katan bir şey yoktur ve en büyük mutluluk da bir başka insanı mutlu etmektir.

Tolstoy

Gerçek mutluluk rastlantısal ve geçici şeylere bağımlı olmamaktır.

Jostein Gaarder

EĞRİSİ DOĞRUSU

X √

Logar Rögar

Antiparantez Antrparantez

Aksa:nı Aksanı

Roma rakamı Romen rakamı

Göz var, nizam var Göz var, izan var

NELER OLUYOR HAYATTA?

Akıllı Saatler

Avantaj mı, Tehlike mi?

Telefonlarımızın ardından en hızlı akıllanan cihazlar saatlerimiz oldu. Artık mesajlarımızı, e-postalarımızı akıllı saatlerimizden kontrol ediyor, kanımızdaki oksijeni ölçüyor, nabzımızı takip ediyor, hatta içmemiz gereken günlük su miktarını dahi öğreniyoruz. Peki, bu akıllı saatlerin hiçbir riski yok mu? Gözümüz kapalı onlara güvenmeli miyiz? Tabii ki hayır! Akıllı saatler, kişinin konumunun belirlenmesinden tutun da el hareketlerinin kayıt altına alınıp şifrelerinin ele geçirilmesine kadar birçok potansiyel tehdit içeriyor. Cihazınız mobil ödemeye açıksa ya da evinizdeki ve aracınızdaki diğer cihazları kontrol edebiliyorsa bu tehlike katlanarak artabilir. Birçok akıllı saatte güvenlik koruması bulunsa da korsanlar, mobil ağlara bağlanan cihazları “hack”leyebilir. Attığınız adım, her gün yürüdüğünüz yol gibi tüm sağlık istatistikleri, diğer verilerde olduğu gibi veri ihlallerine maruz kalabilir.

Kontrol nasıl sağlanabilir? Öncelikle tıpkı telefonlarımızda olduğu gibi saatlerimizde de hesap ve coğrafi konuma erişme taleplerine izin vermememiz gerekiyor. Cihazların şifrelerinin değiştirilmesi ve kilit ekranının etkinleştirilmesi korumanızı artırabilir. Son olarak güvenli olmayan ek uygulamalardan kaçınmakta fayda var.

MERAK EDİYORUM

Örümcek Ağı

Nasıl Oluşur?

Örümcek ipeği farklı amino asit dizilerinden (örneğin alanin, glisin, serin) oluşan, protein yapısında bir malzemedir. Proteinin yapısında moleküllerin düzenli konumlandığı kristal bölgeler ve düzenli konumlanmadığı amorf bölgeler bir aradadır. Amorf bölgeler, ipeğin esnek olmasını, kristal bölgeler ise dayanıklı ve güçlü olmasını sağlar. Moleküllerin konumlanma şekli, malzemenin yapısını belirgin biçimde etkiler. Örneğin glisin amino asidi açısından zengin bölgelerde, beş amino asitten oluşan diziler bulunur. Her diziden sonra yapı 180 derece döner ve bu sayede sarmal bir şekil alır. Alanin açısından zengin kristal bölgelerde ise moleküller birbirine paralel şekilde yönlenmiştir. Amorf ve kristal bölgeler birbirine geçmiş hâlde bir arada bulunur. Örümcek ipeğinin üretimi sürecinde moleküllerin yapısındaki bu düzenlenme, proteinler salgılandıktan sonra örümceğin kendi etrafında dönüşü sayesinde ortaya çıkar.

TAKVİM YAPRAĞI

Türk Lirası’ndan altı sıfır atıldı.

(1 Ocak 2005)

Soyadı Kanunu yürürlüğe girdi.

(2 Ocak 1936)

Ahmet Hamdi Akseki vefat etti.

(9 Ocak 1951)

İmam Hatip Liseleri açıldı.

(15 Ocak 1949)

Darülaceze kuruldu.

(20 Ocak 1895)

BİR ACAYİP KELİME

İnsomnia

Saatler boyunca yatakta uyumayı bekliyor, gece boyunca aralıklarla uyanıyor hatta bazen gün ışıdığında bile hâlâ fal taşı gibi gözlerle tavanı mı seyrediyorsunuz? Ülkemizdeki nüfusun %10’una tekabül eden insomnia hastalarından birisiniz demektir. İnsomnia, uyku için yeterli fırsat ve imkân olmasına rağmen, süreğen bir şekilde uykuya başlamada, kaliteli uyumada güçlüklerle karakterizedir. Tanı için bulguların haftada en az üç kez ve en az üç ay boyunca görülmesi gereklidir. İnsomnia hastalarında 3,5 yıl içinde depresyon gelişimi dört, anksiyete bozukluğu gelişimi iki, madde bağımlılığı da yedi kat fazla görülür. Kadınlar erkeklere göre yaklaşık iki kat daha fazla insomnia tanısı almaktadır. Bilgisayar, televizyon, akıllı telefonlar, ödevler ve kent yaşamının getirdiği stres faktörleri, insomnianın artışına yol açar. İnsomnia; yaygın kas ve eklem ağrıları, yorgunluk, hâlsizlik, hafıza sorunları, iş performansında düşüş, gerginlik, dikkat eksikliği, sakarlık, baş ağrısı, gözlerde kızarıklık, ellerde titreme gibi birçok rahatsızlığa neden olabilir.