Makale

YILLAR SONRA AYAFOSYA’DA İLK HUTBE

YILLAR SONRA AYAFOSYA’DA İLK HUTBE

نَّمَا يَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللّٰهِ مَنْ اٰمَنَ بِاللّٰهِ وَالْيَوْمِ الْاٰخِرِ وَاَقَامَ الصَّلٰوةَ وَاٰتَى الزَّكٰوةَ وَلَمْ يَخْشَ اِلَّا اللّٰهَ فَعَسٰٓى اُو۬لٰٓئِكَ اَنْ يَكُونُوا مِنَ الْمُهْتَد۪ينَ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّي اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:

لَتُفْتَحَنَّ الْقُسْطَنْطِينِيَّةُ فَلَنِعْمَ الْأَمِيرُ أَمِيرُهَا وَلَنِعْمَ الْجَيْشُ ذَلِكَ الْجَيْشُ

Muhterem Müslümanlar!

Allah’ın lütfu ve inayeti, cumanın huzuru ve bereketi üzerinize olsun.

Bu mübarek vakitte, bu mukaddes mekânda hep birlikte tarihî bir ana şahitlik ediyoruz. Ayasofya Cami-i Şerifi Kurban Bayramı’nın gölgesinin üzerimize düştüğü, hac aylarından mübarek Zilhicce’nin üçüncü günü olan bugün yeniden cemaatine kavuşuyor. Milletimizin derin bir yürek yarasına dönüşen hasreti sona eriyor. Yüce Rabbimize sonsuz hamd ü senâlar olsun.

Bugün, Ayasofya’nın kubbelerinde yeniden tekbir, tehlil ve salâvatların yankılandığı, minarelerinden ezan ve salâların yükseldiği gündür. Bugün, bundan 70 sene önce hemen karşımızdaki Sultan Ahmet Camii minarelerinin 16 şerefesinden 16 müezzinin Allahu ekber sadâlarıyla yeri göğü inlettiği, 18 yıl ayrılıktan sonra minarelerimizin ezanlara kavuştuğu anın bir benzerini yaşadığımız gündür. Bugün, müminlerin sevinç gözyaşları içinde kıyama durduğu, huşuyla rükûa vardığı ve şükürle secdeye kapandığı gündür.

Bugün, şeref ve tevazu günüdür. Bizleri böyle onurlu bir güne kavuşturan, yeryüzünün en mukaddes mekânları olan camilerde buluşturan ve Ulu Mabet Ayasofya’da huzuruna kabul eden Cenâb-ı Hakka sonsuz hamd ü senalar olsun.

“Konstantiniyye mutlaka fetholunacaktır. Onu fetheden komutan ne güzel komutandır! Ve o asker, ne güzel askerdir!” buyurarak fethi müjdeleyen Habîb-i Kibriyâ Muhammed Mustafa’ya salat ve selam olsun.

Bu müjdeye nail olma aşkıyla yollara düşen, İstanbul’un manevi mimarı Ebû Eyyûb el-Ensârî Hazretleri başta olmak üzere, ashab-ı kirama ve onların kutlu izinden gidenlere selam olsun.

Fetih, tasallut değil ihyadır; yıkım değil imardır inancıyla Anadolu kapılarını milletimize açan Sultan Alparslan’a ve bu toprakları vatan kılarak bize emanet eden şehitlerimize, gazilerimize, coğrafyamızı imanla yoğuran tüm gönül sultanlarına selam olsun.

Fetih sevdasını Sultan Mehmed’in gönlüne nakış nakış işleyen, 1 Haziran 1453 Cuma günü Ayasofya’da ilk Cuma namazını kıldıran ilim ve hikmet tabibi Akşemseddin Hazretlerine selam olsun.

وسلام على سلطان القلوب وطبيب العلم والحكمة الشيخ العلامة آق شمس الدين الذي زرع في

“Artık bir işe karar verdin mi Allah’a güven. Doğrusu Allah kendisine güvenenleri sever.” ayet-i celilesine gönülden bağlanan o genç ve dirayetli padişaha; tarih, edebiyat, bilim ve sanat dehasına, çağının en gelişmiş teknolojisini üreten, gemilerini karadan yürüten, Allah’ın izni ve inayetiyle İstanbul’u fethe mazhar olan, sonra da bu aziz şehrin tek bir taşına bile zarar gelmesine izin vermeyen, cennetmekân Fatih Sultan Mehmed Han’a selam olsun.

Ayasofya’yı minarelerle süsleyen, asırlarca ayakta kalmasını sağlayan güçlendirmeleri yapan, mimarların pîri, büyük sanatkâr Mimar Sinan’a selam olsun.

Dünyanın yedi iklim dört bucağında Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasını özlemle bekleyen ve sevinçle kutlayan bütün mümin kardeşlerimize selam olsun.

Ayasofya’nın ezanına, kametine, vaazına, hutbesine, duasına, tilavetine, ilmî faaliyetlerine, saf saf dizilmiş muazzez cemaatine kavuşması için dünden bugüne canla başla emek veren büyüklerimize selam olsun.

Ayasofya’yı “kendi öz evimizde ruh ve mukaddesat odamız” diye tarif eden ve “Ayasofya mutlaka açılacak! Bekleyin gençler!.. Biraz daha rahmet yağsın. Her yağmurun arkasında bir sel vardır. O selin üzerinde bir saman çöpü olsam, daha ne isterim! O, aziz bir kitap gibi açılacak” diyerek umut ve sabır aşılayan ilim ve fikir insanlarımıza, irfan ve ihsan öncülerimize selam olsun. Rahmet olsun cümlesine.

Aziz Müminler!

Ayasofya, on beş asrı aşan ömrüyle, insanlık tarihinin en kıymetli ilim, hikmet ve ibadet mekânlarından birisidir. Bu kadim mabed, Âlemlerin Rabbi olan Allah’a kulluğun ve teslimiyetin muhteşem bir ifadesidir.

Fatih Sultan Mehmed Han, gözbebeği olan bu muhteşem mabedi kıyamete kadar cami olmak kaydıyla vakfedip müminlere emanet bırakmıştır.

Bizim inancımızda vakıf malı, dokunulmazdır, dokunanı yakar; vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar.

Dolayısıyla o günden bugüne Ayasofya, sadece ülkemizin değil, aynı zamanda ümmet-i Muhammed’in harim-i ismetidir.

Ayasofya, İslâm’ın engin merhametinin bir kez daha dünyaya ilan edildiği yerdir. Fetihten sonra Ayasofya’ya sığınıp, haklarında verilecek hükmü endişe içinde bekleyen ahaliye Fatih: “Bu andan itibaren özgürlüğünüz ve hayatınız hakkında korkmayınız! Kimsenin malı yağma edilmeyecek, kimse zulme uğramayacak, hiç kimse dininden dolayı cezalandırılmayacaktır” demiştir ve öyle de yapmıştır. İşte bu vesileyle Ayasofya, inanca saygının ve birlikte yaşama ahlâkının sembolü olmuştur.

Kıymetli Müslümanlar!

Ayasofya’nın ibadete açılması, tarihî müktesebatına vefanın gereği olarak, beş asır boyunca müminleri bağrına basan mukaddes bir caminin, aslî vasfına dönüştürülmesidir.

Ayasofya’nın ibadete açılması, temeli tevhid, tuğlası ilim, harcı erdem olan İslam medeniyetinin bütün zorluklara rağmen yükselmeye devam edişinin ispatıdır.

Ayasofya’nın ibadete açılması, başta Mescid-i Aksa olmak üzere, yeryüzünün bütün mahzun mescitlerinin ve mazlum müminlerinin can suyuna kavuşmasıdır.

Ayasofya’nın ibadete açılması, iman ve vatan sevdasını her şeyin üstünde tutan aziz milletimizin, köklerinden aldığı manevi güçle sağlam bir istikbali inşa etme azmidir.

Değerli Müminler!

Bizim medeniyetimizde, camilerimiz, birliğimizin, dirliğimizin, kardeşliğimizin, inanç ve sükûnetimizin kaynağıdır. Yüce Rabbimiz, cami ve mescitleri imar edenler hakkında şöyle buyurmaktadır: “Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte doğru yolda oldukları umulanlar bunlardır.”

Kardeşlerim!

Minareleri suskun, minberi yalnız, kubbesi sessiz, bahçesi ıssız bir camiden daha mahzun ne olabilir? Bugün, tehlikeli bir şekilde tırmanan İslam düşmanlığı sebebiyle dünyanın çeşitli bölgelerinde saldırıya uğrayan, kapılarına kilit vurulan, hatta bombalanıp yıkılan camiler vardır.

Mazlum ve mahzun yüz milyonlarca Müslüman zulme uğramaktadır.

Günümüz dünyasına Fatih Sultan Mehmet’in beş asır önce Ayasofya’da sergilediği bu muhteşem davranışı örnek gösteriyor, tüm insanlığı İslam karşıtı söylem ve eylemler başta olmak üzere her türlü zulme “dur” demeye davet ediyorum.

Kardeşlerim!

Ayasofya’nın ifade ettiği manayı, yüce bir gaye ve mukaddes bir emanet bilen müminler olarak, bugün bize düşen en büyük görev, tüm yeryüzünde merhamet ve müsamahanın, barış, huzur ve iyiliğin egemen olması için gayret göstermektir.

İsmi barış, kurtuluş, selam olan İslam’ın hem son Peygamberinin ve hem de tüm enbiya-i kiramın gönderiliş amacı da zaten budur.

O zaman bize düşen, yeryüzünde daima iyilik, hak ve adalet egemen olsun diye gece gündüz çalışmaktır. Devasa sorunların girdabında çaresizliği yaşayan insanlığın, kurtuluş umudu olmaktır. Zulüm ve haksızlığın, gözyaşı ve çaresizliğin kuşattığı coğrafyalarda adaletin teminatı olmaktır. “Ey Müslüman! İslam’ı öyle güzel, öyle sahih anla, yaşa ve anlat ki, seni öldürmeye gelen sende dirilsin” çağrısına uyarak yeni bir diriliş başlatmalıyız.

Biz inanıyoruz ki, Hz. Ali’nin ifadesiyle “İnsanlar ya dinde kardeş ya da yaratılışta eştir.” Biz inanıyoruz ki, yeryüzü hepimizin ortak evidir. Biz inanıyoruz ki, inancı, ırkı, rengi, toprağı ne olursa olsun, bu evin bir ferdi olan herkes, güven içerisinde, evrensel değerler ve ahlâkî ilkeler çerçevesinde özgür ve insanca yaşama hakkına sahiptir.

Ayasofya’nın kubbesi altında bu duruşumuzla tüm insanlığı adalete, barışa, merhamete, hakkaniyete davet ediyoruz. İnsan olma şerefini koruyan, bizi eşref-i mahlûkat yapan evrensel değerleri ve ahlâkî ilkeleri ayakta tutmaya çağırıyoruz. Kadın-erkek, çocuk-genç-yaşlı her canın dokunulmaz olduğunu ilan eden Son ve Hak dinin müntesibi olarak, insanlığı can, din, akıl, mal ve neslin muhafazası için yardımlaşmaya ve dayanışmaya çağırıyoruz. Zira bugün, kalbimizle fıtratımızı, aklımızla vicdanımızı bütünleştirmeye, insanı insanla buluşturmaya, insanı tabiatla barıştırmaya her zamankinden daha çok muhtacız.

Hutbemin sonunda bu şerefli mekândan bütün dünyaya seslenmek istiyorum:

Ey insanlar!

Ayasofya Camii’nin kapıları, tıpkı Süleymaniye, Selimiye, Sultanahmet ve diğer camilerimiz gibi, hiçbir ayrım gözetmeksizin Allah’ın bütün kullarına açık olacaktır. Ayasofya Camii’nin manevi atmosferinde inanca, ibadete, tarihe ve tefekküre uzanan yolculuk inşallah kesintisiz devam edecektir.

Cenab-ı Hak, şanlı tarihimizde mümtaz bir yeri, gönüllerimizde müstesna bir değeri olan Ayasofya Camii’ne hakkıyla hizmet etmeyi bizlere nasip eylesin. Ayasofya gibi serâpâ ihtişam olan bir cami-i şerife hakkıyla ihtiram göstermeyi bizlere lütfeylesin. Kültürümüzün ve kimliğimizin korunmasında, Ayasofya Camii’mizin yeniden ibadete açılmasında başta zât-ı devletleri olmak üzere emeği geçen bütün devlet büyüklerimizi, dua eden, sevincimizi paylaşan herkesi, sevdiği ve razı olduğu kullar zümresine ilhak eylesin.

FIrst khutbah In HagIa SophIa after many years

نَّمَا يَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللّٰهِ مَنْ اٰمَنَ بِاللّٰهِ وَالْيَوْمِ الْاٰخِرِ وَاَقَامَ الصَّلٰوةَ وَاٰتَى الزَّكٰوةَ وَلَمْ يَخْشَ اِلَّا اللّٰهَ فَعَسٰٓى اُو۬لٰٓئِكَ اَنْ يَكُونُوا مِنَ الْمُهْتَد۪ينَ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّي اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:

لَتُفْتَحَنَّ الْقُسْطَنْطِينِيَّةُ فَلَنِعْمَ الْأَمِيرُ أَمِيرُهَا وَلَنِعْمَ الْجَيْشُ ذَلِكَ الْجَيْشُ

“The mosques of Allah are only to be maintained by those who believe in Allah and the Last Day and establish prayer and give zakat and do not fear except Allah, for it is expected that those will be of the [rightly] guided.”

“One day Constantinople will be conquered. Great is the commander who will conquer it, and great are his soldiers!”

HAGIA SOPHIA: THE CONQUEST’S SYMBOL, THE CONQUEROR’S ENTRUSTMENT

Honorable Muslims!

May the blessings and help of Allah and the peacefulness and divine abundance of Friday be upon you!

In this blessed hour, in this sacred place, we are witnessing a historic moment. Hagia Sophia Mosque is meeting with its congregation in the light of Eid al-Adha being casted upon us on this third day of one of the hajj months of Dhu al-Hijjah. The longing of our nation, which has turned into a heartbreak, is coming to an end today. Endless thanks and praise be to Allah the Almighty!

Today is the day when the recitations of takbir, tahlil, and salawat echo again under Hagia Sophia’s domes, and the adhan and salat rise from its minarets. Today we are experiencing a day similar to when 16 muazzins echoed the sounds of Allahu Akbar all around from the 16 minaret balconies of the Blue Mosque (Sultan Ahmed Mosque), right across us, 70 years ago, and the reunion of our mosques with adhan after 18-year-long separation. Today is the day when believers stand for prayer in tears, bow down to ruku in peace, and go down for prostration in gratitude.

Today is the day of honor and humbleness. Endless thanks and praise be to Allah the Almighty who enabled us to have an honorable day like today, to gather in mosques as the most sacred places on earth, and to appear before Himself (swt) in this Great Hagia Sophia.

Salat and salam be to Prophet Muhammad (saw) who gave the good news about the conquest by saying, “One day Constantinople will be conquered. Great is the commander who will conquer it, and great are his soldiers!”

Salam be to the spiritual architect of Istanbul, who hit the roads to become the one who attains this glad tiding, Abu Ayyub al-Ansari in particular, the Companions of the Prophet, and those who followed their gracious footsteps.

Salam be to Sultan Alparslan, who opened the gates of Anatolia to our nation with the belief that conquest does not mean attacking but rendering prosperous, and means building rather than destroying; to our martyrs and veterans who have made it our homeland and entrusted it to us; and all sultans of the hearts who have remolded our geography with faith.

Salam be to Akshamsaddin, the wise scholar who embroidered the love of conquest in Sultan Mehmed’s heart and led the first Friday prayer in Hagia Sophia on June 1, 1453.

وسلام على سلطان القلوب وطبيب العلم والحكمة الشيخ العلامة آق شمس الدين الذي زرع في

Salam be to that young and determined ruler Mehmed the Conqueror (Fatih Sultan Mehmed – May Allah let him in Paradise), who was attached from heart to the verse “And when you have decided, then rely upon Allah. Indeed, Allah loves those who rely [upon Him]”; a genius of history, literature, science, and arts; produced the most advanced technology of his era and had the ships move over land; conquered Istanbul with the permission and help of Allah; and then did not allow anybody to cause even the slightest harm to even a piece of pebble in this honorable city.

Salam be to the father of architecture, the great artist, Sinan the Architect, who refurbished Hagia Sophia with minarets and reinforced it so that it has survived for centuries.

Salam be to all our brothers and sisters in all corners of the world who have been longing for and celebrating with joy the reopening of Hagia Sophia to worship.

Salam be to our prominent people who have worked their hearts and souls out, from past to present, to ensure that Hagia Sophia meets its adhan, iqamat, wa’z, khutbah, prayers, recitations, scholarly activities, and great congregation having their places in the rows.

Salam be to our scholarly and intellectual people and prominent leaders full of wisdom and benevolence who describe Hagia Sophia as “our room of spirituality and jewelry in our own home” and instill hope and patience in hearts and minds by saying, “Hagia Sophia will be definitely reopened! Wait on, o young people, wait on! Let some more mercy rain down. A flood comes just after every rain. What more would I want other than be a string of straw in that flood’s flow! Hagia Sophia will be reopened, like a dear old book!” May Allah’s mercy be upon all of them!

Dear Believers!

Hagia Sophia, with its age being over fifteen centuries, is one of the most valuable places of worship, knowledge and wisdom in the history of humankind. This age-old place of worship is a magnificent expression of servitude and submission to Allah, the Lord of the Worlds.

Sultan Mehmed the Conqueror endowed and entrusted this outstanding place of worship as the apple of his eye to believers on condition that it should remain a mosque until the last day. Any property that is endowed is inviolable in our belief and burns whoever touches it; the charter of the endower is indispensable and whoever infringes upon it is cursed. Therefore, from that day to the present, Hagia Sophia has been the sanctuary of not only our country but also of Prophet Muhammad’s ummah.

Hagia Sophia is the place from which the boundless mercy of Islam is once again declared to the whole world. Mehmed the Conqueror said to the people who took shelter in Hagia Sophia after the conquest and waited worriedly for what was going to happen to them, “From this moment on, do not be afraid for your freedom and life! The property of no person will be looted, no person will be oppressed, and no person will be punished because of their religion.” and acted accordingly. It is for this reason that Hagia Sophia is the symbol of respect to belief and of the morality of coexistence.

Dear Muslims!

The reopening of Hagia Sophia to worship is a requirement of loyalty to its historical accumulation. It is the return of a sacred place, which had embraced believers for five centuries, to its original function.

The reopening of Hagia Sophia to worship is the evidence that the Islamic civilization, the foundation of which is tawhid, the building block of which is knowledge, and the cement of which is virtue, continues to rise in spite of all drawbacks.

The reopening of Hagia Sophia to worship means that all sorrowful masjids, first and foremost the Masjid al-Aqsa, and oppressed believers on earth are able to get lifeline support.

The reopening of Hagia Sophia to worship is the determination of our noble nation, who holds the faith and love of the homeland above everything, to build a solid future with the spiritual power passed down from the ancestors.

Dear Believers!

Our mosques are the source of our unity, amity, brotherhood, faith and serenity in our civilization. The Almighty Allah (swt) states regarding those who build and maintain mosques and masjids, “The mosques of Allah are only to be maintained by those who believe in Allah and the Last Day and establish prayer and give zakat and do not fear except Allah, for it is expected that those will be of the [rightly] guided.”

Dear Brothers and Sisters!

What could be more crestfallen than a mosque, the minarets of which are silent, the minbar of which is deserted, the dome of which is mute, and the garden of which is lonely? Due to the hostility to Islam that rises each passing day, there are mosques in various parts of the world today that are attacked, closed by force, and even bombed and destroyed. Hundreds of millions of Muslims are facing oppression.

I would like to show Mehmed the Conqueror’s this great attitude regarding Hagia Sophia five centuries ago as an example to the world and call on all humanity to say “Stop!” to such anti-Islamist discourses, actions, and any kind of oppressions.

Dear Brothers and Sisters!

We as believers who regard the meaning of Hagia Sophia as a lofty cause and sacred entrustment need to work to ensure that compassion, tolerance, peace, tranquility, and benevolence prevail all around the world.

This is the reason why the Prophet of Islam (saw) and other prophets were sent, which means peace, salvation, and salam.

So, what we need to do is to work day and night to ensure that benevolence, rightfulness, and justice dominate the world. We need to be the hope for salvation of humanity that is in the swirl of great problems. We need to maintain justice in geographies surrounded by oppression, injustice, tears, and despair. We need to heed the call, “O Muslims! Understand, live by, and spread Islam so correctly and properly that whoever comes to kill you should spring to life because of you!”

We believe that “all people are either brothers and sisters in religion or equal in creation”, as expressed by Ali (ra). We believe that the earth is our shared home. We believe that all members of this home, regardless of religion, ethnicity, skin color, or country, have the right to live freely and humanely in safety within the framework of universal values and moral principles.

Under the dome of Hagia Sophia, we call on all humanity to uphold justice, peace, compassion, and rightfulness. We call on to defending universal values and moral principles that protect human dignity and make us the most honorable creature. As a follower of the Final and True religion which declares that the life of each person regardless of gender and age is inviolable, we call on humanity to cooperate and collaborate in protecting the life, religion, reason, property, and generation of all people. This is because today we need more than ever to unite our hearts with our dispositions, our reason with our conscience, humans with humans, and humans with the nature.

As I conclude this historic khutbah, I would like to make a call to the entire world from this honorable place:

O people!

The doors of Hagia Sophia Mosque will be open to all servants of Allah without any discrimination just like the doors of Suleymaniye Mosque, Selimiye Mosque, Sultan Ahmed Mosque, and other mosques of ours. The journey to faith, worship, history, and contemplation in the spiritual atmosphere of Hagia Sophia Mosque will continue uninterruptedly Insha Allah.

May Allah the Almighty enable us to duly serve Hagia Sophia Mosque that has a special place in our glorious history and an exceptional value in our hearts. May Allah (swt) bless us with the honor of properly respecting a mosque like Hagia Sophia that is magnificent cap-a-pie. May Allah (swt) regard particularly His Excellency and all authorities who made efforts in the protection of our culture and identity, and all people who have prayed and are sharing our happiness today, as those people whom He (swt) loves and with whom He (swt) is pleased.