Makale

HİPNOZ VE HİPNOTERAPİ

HİPNOZ VE HİPNOTERAPİ

Uzm. Dr. Ensar Durmuş
Başhekim Yardımcısı
Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Hipnoz, telkin veya komut veren bir kimsenin yardım ve rehberliğinde, kişinin farkındalık ve konsantrasyonunun arttığı bir trans hâlidir. Kişinin bilinci açık, konsantrasyonu artmış, kendisine yardım ve rehberlik eden kişi ile uyumlu bir hâlde bilinç durumunda derinleşme ile oluşmaktadır. Hipnoz olan kişi sanılanın aksine uyumamaktadır, söylenenleri çok daha konsantre şekilde duyup dinlemektedir.

Hipnoterapi ise Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış hipnoterapi sertifikasına sahip doktor, diş hekimi veya klinik psikolog tarafından, hipnozun, hastaların klinik durumlarına en uygun şekilde tatbik edilmesidir. Örneğin bir diş hekimi, hipnoterapi ile diş tedavisinden korkan hastasına, kaygılarının giderilmesi noktasında yardımcı olabilir. Bir başka örnek vermek gerekirse ağrının ve stresin azaltılması, kaygının giderilmesi, hâlihazırda alınan tedaviye uyum sağlanması, sigarayı bıraktırma, kilo ve beslenme kontrolü gibi durumlarda hipnoterapi ile hastaya yardımcı olmak mümkündür. Özetlemek gerekirse hipnozun tıp sahasında hasta için kullanılmasına hipnoterapi denilir.

Sağlık Bakanlığı mevzuatına göre hipnozu tıp alanında kullanmaya sadece hipnoterapi sertifikası sahibi doktor, diş hekimi veya klinik psikolog yetkilidir. Sağlık Bakanlığı’nca yetkilendirilmemiş hiç kimse hipnoterapi yapamaz.

En özet şekli ile hipnoz şu bileşenlerden oluşur:

Hipnoterapist (hipnoterapi uygulayan hekim)

Hasta (hipnoterapi uygulanan kişi)

Mayalama (kişinin hipnozun ne olduğuna dair hazırlanması)

İndüksiyon (hipnoza giriş)

Derinleşme (hipnoz esnasında daha derin trans hâline geçme)

Telkin verme (hipnoterapistin size yardımcı olacak komutları vermesi)

Hipnozdan çıkış (hipnoterapistin komutları ile normal bilinç hâline geri dönüş)

Hipnoz sonrası telkin verilmeye devam edilmesi

Zorla Hipnoz Olur muyum?

Kişi, istemediği sürece hipnoza girmez. Hipnozda kişinin rızası, onayı ve işbirliği gerekmektedir. Denemek için, inanmayarak veya kendisi haricindeki faktörlere bağlı kalarak hipnoz olunması beklenmemelidir.

Sırlarımı Söyler miyim?

Hipnoz esnasında bilinciniz açık ancak tercihen gözleriniz kapalıdır. Film ve dizilerdeki gibi kişinin tamamen kendinden geçmesi söz konusu değildir. Normal hâlinizde söylemek istemediğiniz hiçbir şeyi, hipnoz esnasında da söylemezsiniz.

Hipnoz ile İstemediğim Değişiklikler Olur mu?

Hastanın değiştirmek veya yardım almak istediği konu ne ise hastaya o konuda hipnoterapi uygulanır. Bilinçli hipnozda hasta kendisine uygun görmediği telkinleri kabul etmeyebilir.

Hipnoterapi Hangi Durumlarda Kullanılabilir?

Cerrahi işlemlerde (Ameliyat öncesi korkuyu yenme, endişe ve ağrının azaltılmasında, ameliyat sonrası ağrı, bulantı, kusma ve endişe ile baş etmede)

Tüm tanısal ve girişimsel işlemler esnasında

Acil tıpta kaygının azaltılması ve uyumun arttırılmasında

Kısırlık tedavi süreçlerinde

Gebelik ve doğum süreçlerinde

Obezite ve kilo alım bozukluklarında

Sigarayı bırakmada

Alkol bağımlılığı tedavisinde (sadece psikiyatri uzmanlarınca)

Depresyonda (sadece psikiyatri uzmanlarınca)

Anksiyete bozukluğu ve stres yönetiminde

Organik olmayan uyku bozukluklarında

Fonksiyonel bağırsak hastalıklarında

Akut veya kronik ağrıda

Organik nedeni olmayan kaşıntılarda

Alerjik rinitte (saman nezlesi)

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde

Hipnoz Olup Olamayacağımı Nasıl Anlayacağım?

Hipnoterapi uygulayan hekim size hipnoza yatkın olup olmadığınıza dair test uygulayıp bu konuda fikrini beyan edecektir.

Hipnozdan Uyanamamak Gibi Bir Durum Söz Konusu Olur mu?

Hipnoz bir uyku olmadığı için, hipnozdan uyanamama gibi bir durum söz konusu olmaz.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Öncelikle ne istediğinize, istediğiniz şeyin hipnoterapi ile olup olamayacağına, hipnoz olmayı isteyip istemediğinize, size hipnoz yapacak hekime güvenip güvenemeyeceğinize karar vermeniz gerekiyor. Çoğu hekim, hastasını hipnoz hakkında bilgilendirdikten ve onun aklındaki soru işaretlerinin azalmasını sağladıktan sonra hipnoterapi yapmayı tercih eder. Bir hekime güven duyamamış ve hipnoz olamamışsanız başka bir hekimi de deneyebilirsiniz.

Bir Hipnoz Seansı Ne Kadar Sürmektedir?

Bu, hasta hekim ilişkisine göre değişmekle birlikte ortalama 15-30 dakika arasında zaman almaktadır. Tabi hekiminizin elde etmek isteyeceği derinlik düzeyine göre süre uzayıp kısalabilir.

Hipnoz Her Derde Deva mıdır?

Hipnoz ile mevcut tedavilerinize yardımcı olunmaktadır. Hipnoz, günümüz güncel tıbbının önerdiği tedavi yöntemlerine uyumu ve hastanın göreceği faydayı artırmayı amaçlar. Tek başına mevcut bir tedavinin yerini almaz. Hiçbir tanı olmadan direkt hipnoterapi yapılması, doğru bir yol değildir. Hekiminizin size hipnoterapi yapabilmesi için, hangi hastalık nedeniyle bunu yaptığını bilmesi gerekecektir.