Makale

Çevre Dedektifi

Çevre Dedektifi

Kevser Koçakoğlu

Teraryum Bakımı
Nasıl Yapılmalı?

Fanus içerisinde yetiştirilen teraryum, son zamanlarda en çok tercih edilen hediyeler arasında. Peki, görselliğiyle çoğu­muzun gönlünü fetheden bu bitkinin bakımı nasıl yapılmalı? Teraryumlar asla direkt güneş ışığı alan pencere önlerine koyulmamalıdır. Pencere camından yansıyan güneş, teraryum camına da yansıma yapacak, bitkileriniz yanma tehlikesiy­le karşılaşacaktır. Belirli zaman aralıklarında teraryumun yönünü ışığa doğru değiştirmek, içindeki bitkilerin eşit şekilde büyümesini sağlar. Her bitkinin ihtiyacı olan bir nem, su oranı vardır. Teraryumunuza koyduğunuz bitkinin isteğine göre sulama yapmalısınız. Kapalı sistem teraryumlarda içerideki suyun buharlaşması ve tekrar toprağa dönmesi esas alındığın­dan çok az su ile bitkilerin su ihtiyacını uzun süreliğine karşıla­nabilir. Teraryumlara içme suyu kullanılmalıdır.

SAĞLIKLI YAŞAM

Kişisel

Temizlik

Vücut temizliği ile ishalli hastalıklar, soğuk algınlıkları, mantar, virüs sebebiyle oluşan hastalıklar gibi pek çok rahatsızlığın önüne geçilebilmektedir.

Kişisel temizliğin olmazsa olmazlarından biri de el temizliğidir. Ellerimiz bizim dış dünyayla bağlantımızdır. Dokunduğumuz her yüzeyde ellerimiz vasıtasıyla virüs ve mikroplarla temas etmiş oluruz.

Bu nedenle sadece içerisinde bulunduğumuz bu salgın sürecinde değil hayatımızın tamamında el temizliğine azami dikkat göstermeliyiz. Çünkü el temizliği enfeksiyonlardan (bakteri, virüs, parazit, mantar) ve mikroplardan korunmada, bunların yayılmasını önlemede en basit ve en etkili yöntemdir.

Tabii önemli olan el yıkamak değil eli doğru yıkamaktır...

Eller nasıl yıkanmalı?

Eller ılık su ile ıslatılır, sabun ellerin tüm yüzeyine iyice dağıtılır ve iyice köpürtülür. Bilekler, avuç içleri, parmaklar, parmak araları, el sırtı ve tırnak içleri en az 20 saniye kuvvetlice ovulur. Eller iyice durulanır. Kurulamak için kişisel havlu kullanılmalıdır, eğer halka açık yerlerde ellerimizi yıkamak durumunda kaldıysak tek kullanımlık havlu kâğıt ile ellerin kurulanması daha doğrudur.

PÜF NOKTASI

İyi Zeytin Nasıl Seçilir?

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan zeytin; A, D, E, K vitaminleri açısından çok zengindir ve aynı zamanda kalp, damar dostudur. Siyah ve yeşil zeytin türünün farklı ağaçlarda yetiştirildiği düşünülse de siyah zeytine yeşil zeytinin olgun hâli diyebiliriz. Siyah zeytinin tatlandırılması yeşile göre daha uzun bir zaman diliminde olur. Normal tuzlama ve taş baskı denilen yöntemler de işin içine katıldığında yaklaşık 6 aylık bir zaman dilimini kapsar. Ancak çoğu üretici, bu uzun, zahmetli iş yerine çeşitli kimyasallar ile az zamanda daha çok siyah zeytin üretimi yapma yoluna gitmektedir. İyi ve kimyasal içermeyen bir zey­tini anlamak birkaç yol ile mümkün. Öncelikle bir zeytinin çekirdeğine baktığınızda siyah ise o zeytini kullanmamanızı öneririz. Çünkü doğal siyah zeytinin çekirdeği siyah değil koyu kahverengi olur ve diğer zeytinlere göre daha acımsıdır. Bunun nedeni ise, yapay yollarla üretilen zeytinlerde oleuropein mad­desinin örselenip içindeki vitaminlerin de zedelenmesidir. Ayrıca doğal siyah zeytin suya atıldığı zaman rengi açılmaz ve çekirdeği daha kolay ayrılır.

BİTKİSEL HAYAT

Kabak Çekirdeğinin Faydaları

Hem lezzetiyle hem de sağlığa faydalarıyla gözde kuruyemişlerden olan kabak çekirdeği; çinko, magnezyum, potasyum, B2, folat ve E vitamini bakımından oldukça zengindir. Uyku döngüsünü, ruh hâlini, beyindeki pek çok fonksiyonu doğrudan etkileyen triptofan kaynağıdır. İçeriğindeki çinko sayesinde saç beyazlamasına karşı etkilidir. Kalp sağlığı için faydalı, bazı kanser türlerine (mide, kolon, akciğer ve prostat) karşı koruyucudur. İçeriğindeki magnezyum sa­yesinde kemik sağlığını artırır ve tip 2 diyabette %30’lara kadar riski azaltabilir. Yağı ise yüksek tansiyon ve kötü kolesterol düzeylerini düşürebilir. Lifçe zengin olan kabak çekirdeği, kabukları ile birlikte tüketildiğinde bağırsak sağlığını iyileştirmeye, sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Çiğ tüketilmesi besin değeri açısından daha kıymetli olup kavuracak olursanız da 120 dereceyi aşmayacak şekilde fırınlayabilirsiniz.