Makale

Bebek Şampuanı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek Şampuanı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kevser KOÇAKOĞLU

Bebek bakımında dikkat edilmesi gereken konulardan biri de şampuan seçimi ve kullanımıdır. Cildi dış etkenlere karşı koruyan keratin miktarı bebeklerde daha azdır ve bebek cildi, yetişkin cildine oranla daha fazla su içerir. Bu nedenle, oldukça hassastır. Göz yakmayan ve suyun kurutucu etkisini giderecek nem oranına sahip bebek şampuanları, diğer ürünlere göre daha sağlıklıdır. Bebek şampuanı seçerken dikkat edilecek diğer önemli etkenler ise seçilecek ürünün organik, medikal ve bitki özlü olmasıdır. Uygun PH değerine sahip olmayan, alkol içeren ürünler, bebek cildi ve saç derisinde son derece ciddi reaksiyonlara neden olabilirler.

BALKON BAHÇECİLİĞİ

Şehir hayatı bizi doğadan uzaklaştırdıkça biz de toprakla temasımızı kaybetmemek için çeşitli yöntemler arıyoruz. Bu yöntemlerden biri, hiç şüphesiz balkon bahçeciliği. Bunun için de dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var. Mekân, balkonda bitki yetiştirmek isteyenler için önemli bir ayrıntıdır. Balkonumuzu bahçeye çevirmek istiyorsak eğer balkonumuzun güneş ve hava bakımından bitki yetiştirmeye uygun bir konumda olması gerekir. Örneğin cam ile kapatılmış balkonlar, bahçe olmak için gayet uygundur. Güneş alan bir balkonda meyve, sebze hatta ağaç bile yetiştirilebilir. Rutubetli balkonlar, bahçe olmak için elverişli değildir. Toprak, mekân bitkilerine uygun olarak hazırlanmış olmalı, içerisinde kum ve az gübre barındırmalıdır. Temiz, böceklerden arındırılmış, sağlıklı bir toprak kullanılmalıdır. Sulama, sabah güneş daha tam doğmadan yapılmalıdır. Akşam yapılan sulama, mantar oluşumuna sebebiyet verebileceğinden önerilmez. Saksı seçimi bir diğer dikkat edilmesi gereken konudur. Geniş saksılar tercih edilmelidir.
Diş Macunlarında Florüre Dikkat!
Diş hekimlerinin büyük çoğunluğu, diş çürümelerinin önlenmesinde florürün olmazsa olmaz olduğunu savunurken bazı hekimler ise üreme bozukluğu, erken ergenlik sendromu ve bağışıklık sisteminde zayıflık gibi rahatsızlıklara neden olduğunu düşünüyor. Durum böyleyken hâliyle kafamız karışıyor ve alternatif ürün arayışına giriyoruz. Peki, gerçekten bir diş macununda florür olmazsa olmaz mı ya da gerçekten anlatıldığı kadar zararlı mı? Araştırmalar, florürün faydadan çok zararı olduğunu, dişlerin yapısına zarar verdiğini gözler önüne sermektedir. Düşünme ve muhakeme yeteneği işlevini yerine getirmeyle görevli olan hipofiz bezini kireçlendirerek etkisiz hâle getiren florür, insanlarda davranış bozukluklarına, aynı zamanda çeşitli hormonlara etki ederek bazı hormon rahatsızlıklarına sebep olmaktadır. Bunların yanında henüz gelişim döneminde maruz kalınan yüksek miktarda florürün çocuklarda zekâ geriliğine neden olabileceği ortaya çıkmıştır. Durum bu kadar vahimken özellikle çocukların florürlü diş macunu kullanmasında ısrarcı olmak niye?
Küften Kurtulmanın Doğal Yolu:
Meşe Yaprağı
Meşe yaprağının, bünyesindeki etken maddeler sayesinde küf önleyici özelliği vardır. Özellikle zeytin, turşu, kuru bakliyat, tarhana gibi küflenme potansiyeli yüksek gıdalarınızda meşe yaprağını kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken, kuru gıdalarda taze meşe yaprağı kullanmamanız. Aksi hâlde gıda, yapraktaki nemden dolayı küflenebilir. Turşu ve zeytin gibi ıslak gıdalar için yaş yaprak tercih edebilirsiniz. Böylece hem gıdalarınızın çabucak küflenmesini önleyeceksiniz hem de kavanozu her açışınızda, sizi mis gibi bir koku karşılayacak.

Yanık Tedavisinde Bunları Asla Yapmayın!
Sıcak çay veya kaynar su dökülmesi, güneş yanıkları, aleve maruz kalma en sık rastlanan yanık çeşitlerinden. Hepimizin böyle durumlarda acıyı bir an önce sonlandırmak için belli yöntemleri var fakat bu yöntemler ne kadar doğru?
Yanık tedavisinde yapılması gereken ilk hareket, yanan bölgeyi soğutmaktır. Bunun için yanmış bölgeyi musluk suyu altında 10-15 dk. tutmalısınız. Yanık bölgeye asla buz koymayın çünkü buzun yakıcı özelliği vardır, ağrınızı çoğaltır. Diş macunu, yoğurt, el ve yüz kremi, zeytinyağı yanan yerin enfeksiyon kapmasına neden olabileceğinden asla sürülmemelidir. Su kabarcıkları patlayabileceğinden kıyafet aceleyle çıkartılmamalı, yanık bölge kıyafetle birlikte suya tutulmalıdır. Yanığı soğuttuktan sonra kıyafet yavaşça çıkartılmalı, yanığın üzeri temiz bir bezle örtülerek hastaneye başvurulmalıdır.