Makale

TAKDİM-Sadelik Güzeldir

TAKDİM

Sadelik Güzeldir

Sahip olmak ile olmak arasında sıkışıp kaldığımız, tüketirken kendimizi tükettiğimizi fark etmediğimiz zamanlarda yaşıyoruz. Çoğunlukla ihtiyacımız olandan daha fazlasına sahip olduğumuz ya da sahip olmak için uğraştığımız maalesef bir gerçek. Değişen ve elden gitmesi muhtemel olan nimetlere kendimizi o kadar kaptırıyoruz ki eşyalar mı bize hizmet için var biz mi onlara hizmet ediyoruz belli değil. Neyin ihtiyaç olduğunu doğru belirlemediğimizden olsa gerek “alınacaklar listemiz” gerçekçi olmayan kalemlerle uzayıp gidiyor. Neticede evimiz ve çevremiz gerçekten ihtiyacımız olmayan eşyalarla doluyor, gönüllerimiz de bu doluluktan ve karmaşadan nasibini alıyor.

“Yiyin için fakat israf etmeyin.”(A’raf, 7/31) buyurarak ihtiyacımızdan fazlasını tüketmememiz konusunda bizleri uyaran Kitabımız ve akan bir nehirden abdest alırken bile israf etmememizi tembihleyen Peygamberimizin bu ikazları doğrultusunda hayat tarzımızı, ihtiyaç listemizi, alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçirmemiz ve bakışımızı tazelememiz gerektiği düşüncesiyle bu sayımız için penceremizi Emin Gürdamur’un “Hayatı Sade Yaşamak” yazısıyla sadeliğe açtık. “Yaşamımızı güzelleştirmek, kolaylaştırmak için üzerine giydirdiğimiz eşyalar, nesneler, alışkanlıklar bir zaman sonra yaşamı gölgeleyen, dışlayan, yok eden bir işlevsellik kazanıyor.” diyen Gürdamur, birçok konuda çelişkilerle baş etmeye çalışan günümüz insanının eşya ile münasebetine değindi.

Bir Ayet Bir Yorum köşemizde Dr. Muhlis Akar, “Rahman’ın kulları harcama yaptıkları zaman ne saçıp savururlar ne de cimrilik ederler; harcamaları bu ikisi arasında makul bir dengeye göre olur.” ayet-i kerimesinden yola çıkarak “Tüketimde İktisat ve Denge” yazısı ile dikkatimizden kaçan birtakım hususlara temas etti. Dr. Fatma Kızıl, Hz. Peygamber’in ümmetine yardımlaşma konusundaki tavsiyelerini dergimiz okurları için kaleme aldı. Fatma Nur Ünlü Sürer “Rağbet İçre Bir Kandil” yazısıyla bereketli zamanların kapımızı çaldığını bizlere hatırlattı.

Ailece bölümümüzde “Eş Seçiminde ve Evliliğin Yürütülmesinde Farklılıkların Önemi”ni F. Betül Yılmaz Eminsoy’un kaleminden okuyacağız. Bir Nefes Sıhhat’te Dr. Esra Çınaroğlu Azman, Vitiligo ile ilgili bilgiler verdi. Gezi Notları’nın bu ayki durağı “Güneşin en Güzel Doğduğu ve Battığı Yer: Adıyaman” oldu. Bu sayımızda söyleşimizi ödüllü öykü yazarı Aykut Ertuğrul ile gerçekleştirdik.

Bulmaca, Birkaç İyi Fikir, Kahve Molası, Kitaplık ve ismini saymadığımız diğer köşelerimizle Mart ayı dergimizi, siz kıymetli okuyucularımızdan gelen tebrik mesajlarının verdiği cesaret ve çalışma azmiyle beğeninize sunuyor, bu ay idrak edeceğimiz Regaip Kandilinin bütün insanlığa hayırlar getirmesini diliyoruz.

Dr. Elif Arslan

Dr. Elif Arslan