Makale

DİŞ SAĞLIĞI

DİŞ SAĞLIĞI

Prof. Dr. Şaziye Aras

-Çocuk ilk defa diş hekimine ne zaman götürülmelidir?
Çocuklar 3 yaşına gelip süt dişleri tamamlandıktan sonra, onu 6 ayda bir aile diş hekiminize götürmeye başlamalısınız. Sorunu olmasa dahi yapacağınız ziyaretler, çocuğun diş hekimine alışmasına, güven duymasına ve sevmesine neden olacaktır. Ayrıca diş hekiminizin, çocuğun diş gelişimini izlemesi, önerileri, uygulayacağı çürük önleyici işlemler, onun diş sağlığını garantiye almanızı sağlayacaktır.
-Dişleri çürüğe karşı korumak mümkün müdür?
Evet, dişlerin çürümesini önleyebiliriz. Bunun için elimizde 3 sihirli formül mevcuttur; fırçalama, flüor ve fissür cilaları.
-Fluor nedir, neye yarar? Fluor, dişlerin mineral (kireç) yapısına girerek, onu çürük asitlerine karşı daha dirençli, daha zor erir hâle sokan bir maddedir. Bilinçli ve hekim kontrolünde kullanıldığında hiçbir zararlı etkisi yoktur. Amerika ve tüm Avrupa ülkelerinde, aşı kadar doğal bir halk sağlığı yöntemi olarak topluma uygulanmaktadır.
-Çürüğe karşı korunmak için flüor tedavisi nasıl yapılır?
a- Fluor, dişlerin gelişim dönemlerinde yani hamilelik ya da 10 yaşına kadar suyla ya da tabletler hâlinde verilerek, kireçlenmek- te olan dişlerin yapılarına sokulur. Verilecek flüor miktarı hekim tarafından ayarlanmalıdır.
b- Fluor, dişler sürüldükten sonra da diş yüzeylerine uygulanarak dişler güçlendirilebilir. Bu hem ucuz hem de kolay bir yöntemdir. Diş macunları içindeki flüor düzeyi düşüktür. Fluor, sulu solüsyonlar içinde günlük ya da haftalık gargaralar hâlinde uygulanabileceği gibi, diş hekimleri tarafından daha yoğun içeriklerde dişlerin üzerine solüsyon, jel yada cila şeklinde 6 aylık aralıklarla sürülür. Diş hekiminizden, çocuğunuzun dişlerini fluorlamasını isteyin.
-Dişler günde kaç kez ve nasıl fırçalanmalıdır?
Dişler günde 2 kez fırçalanmalıdır. Geceleri fırçaladıktan sonra bir şey yenilmemelidir. Okulda öğleleri diş fırçalama olanağı yoksa, ağzın suyla çalkalanması, gıda birikintilerinin bir ölçüde uzaklaşmasına neden olacaktır. Yine ağı- za bir parça peynir, fıstık ya da havuç gibi sert bir gıda atılması, bu gıdaların zararlı etkisini azaltacaktır. Çocuklara öğretilen diş fırçalama teknikleri zor olmamalıdır. Fırçanın 2-3 dişlik bölgeler hâlinde, tüm diş yüzeylerine 5-6 kez uygulanması sağlanmalıdır. Ebeveyn, fırçalamaları bir süre takip etmeli ve desteklerini sürdürmelidir.