Makale

BAŞ ACIK NAMAZ-KISA KOLLU GÖMLEKLE NAMAZ-KISA KOLLU GÖMLEKLE NAMAZ-KAZA NAMAZI

DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU FETVALARINDAN


BAŞ ACIK NAMAZ
Namazda başın kapalı olması erkekler için sünnettir. Bu sebeple başın örtülmesini önemsiz görerek veya külfet sayarak baş açık namaz kılmak bazı fakihlerce mekrûh sayılmıştır. Böyle bir düşünce olmayarak başı açık namaz kılmakta bir sakınca yoktur.

KISA KOLLU GÖMLEKLE NAMAZ
Erkeklerin kısa kollu gömlekle namaz kılmaları mekruh değildir. Uzun kollu gömlekle, kollar sıvanmış halde namaz kılmak mekruhtur.

KISA KOLLU GÖMLEKLE NAMAZ
Elbisenin yakasında, karşıdan bakıldığında ne olduğunu farkedilmeyecek derecede küçük olan canlı veya cansız şeylerin resmi bulunan rozet takılı olarak namaz kılmak caizdir. Üzerinde, karşıdan ’bakıldığında ne olduğu farkedilecek kadar büyük olan canlı resmi bulunan rozetle namaz kılmak ise mekruh görülmüştür.

KAZA NAMAZI
Hanefi mezhebine göre, üzerinde namaz borcu olan kimselerin, kaza namazı kılmaları beş vakit namazın farzlarından önce ve sonra kılınmakta olan revatip sünnetleri ile, teravih, duha ve teşbih namazı gibi kılınması hakkında rasulullah (s.a.s) in emir ve tavsiyesi olan namazlar müstesna, nafile kılmalarından efdaldir. Yani üzerinde namaz borcu olanlar, kaza kılmak bahanesiyle revatip olan sünnetleri terketmezler. Hem bu sünnetleri eda ederler, hem de fırsat buldukça vaktinde kılamadıkları namazları kaza ederler.
Rasulullah (s.a.s.) bir hadis-i şeriflerinde : "Kulun kıyamet günü ilk hesaba çekileceği konu, farz namazlardır. Eğer bu tamamsa işi kolaylaşmıştır. Aksi halde, "bakın bakalım, nafileden bir şeyi varmı ’denir. Nafile ile farz eksikleri tamamlanır..." buyurmuştur.
Şafii mezhebine göre ise, namaz borcu olan kimselerin revatipten olsun, olmasın nafile namaz ile meşgul olmaları haramdır.
** *