Makale

Merhaba

merhaba

Sevgili Okuyucular,

Mayıs ayı, tabiatın canlılığının doruk noktasına ulaştığı, yeşilin bütün tonlarının görülebildiği, canlıların en hareketli oldukları bir aydır. Bu yüzden ben ilkbaharı özellikle de Mayıs ’ı çok severim. Eylül ayı bence sanki Mayıs’ın zıttı gibi gelir ba-
Üstelik Mayıs ayı ile Ağustos arasında da bazı benzerlikler vardır. Ağustos’a zaferler ayı denilirken, Mayıs da aynı özellikleri ve benzerlikleri taşır. Tarih boyunca bizim milletimiz Ağustos ayında zaferden zafere koşmuşken, Mayıs’da da yeni Türk Devletinin kurulmasına, Milli Mücadele başlatılarak zemin hazırlanmıştır. Ayrıca güzel İstanbul bu ayda fethedilmiştir.

Değerli Okurlar,
Söz buraya gelmişken isterseniz Mayıs ayının önemli olaylarına kısa da olsa şöyle bir göz atalım.
Bu yıl 6 Mayıs, 10 Muharrem’e yani Aşure Gününe denk gelmiştir. Bu günün kültürümüzde önemli bir yeri vardır. Millet olarak bu günü özelliğine yakışır biçimde, dostluk, kardeşlik içerisinde, aşureler, tatlılar pişirip, birbirimize ikramlarla geçirelim. Ne dersiniz? İyi olur değil mi?
8 Mayıs 1945 tarihi, yakın çağımızın çok önemli ve kapsamlı savaşlarından olan ve 1939 yılında başlayan İkinci Dünya Savaşı ’nın sona erdiği tarihtir. Milletler bu acımasız savaşların yaralarını sarmak için hala çaba saıfetmektedirler. Zira 6 yıl süren İkinci Dünya Savaşında binlerce insan ölmüş, devletler parçalanmış, yeni yeni devletler meydana gelmiş, açlık, sefalet ve yokluklar uzun süre milletleri perişan etmiştir. Allah bir daha böyle savaş belası vermesin diye dua etmeliyiz.
Yine Mayıs ayında önemli bir gün var. O da her sene 10 Mayıs’ta kutlanılan Anneler Günü ’dür. Analarımızı sadece bu günde değil, her zaman anmak, onlara yaşadıkları sürece saygı duymak zorundayız. Öldüklerinde de hayırla yâdetmek durumundayız. Annelerimizin ellerinden öpüyoruz.

Değerli Okuyucular,

15 Mayıs 1277 tarihi de bizler için çok önemlidir. Zira bu tarihte güzel Türkçemiz resmi dil olarak kabul edilmiştir. Anadolu Selçukluları döneminde Karaman Oğlu Mehmet Bey bir fermanla her yerde Türkçe konuşulmasını karara bağlamıştır. Millet olarak gözümüz gibi korumamız gereken konulardan birisi de dilimizdir.
Bizce Mayıs ayının en önemli olaylarından birisi belkide en önemlisi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramıdır. 19 Mayıs 1919 tarihinden önce, koskoca Osmanlı İmparatorluğu dağılmış, Osmanlı topraklarından kopan pek çok devlet ortaya çıkmıştır. Ortada sadece Anadolu kalmış, o da düşman devletlerinin istilasına maruz kalmıştı. Adana, Urfa, Maraş, Antep, Antalya, Konya, Merzifon, Samsun gibi pek çok şehrimiz işgal edilmişti. Ülkemiz bu durumda iken ordumuz, milleti ile bütünleşmiş, 19 Mayıs 1919’da kurtuluş hareketi başlatılmıştır. Bu hareketin başında Mustafa Kemal Atatürk bulunuyordu. O 19 Mayıs’ta Samsun’a çıktı. Bağımsızlık mücadelesini buradan ateşledi. Bu tarih daha sonra bayram ilan edilmiş, milletçe her geçen yıl artan bir biçimde coşku ile kutlanılmaktadır. Yurt içinde bu kutlamalar yapılırken, dış temsilciliklerimiz ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde de Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kutlanılmaktadır.
29 Mayıs 1453 tarihinin dünya tarihi bakımından önemi ortadadır. Fatih’in İstanbul’u fethetmesiyle bir çağ kapanıp, bir çağ açılmıştır. Bu yıl İstanbul’un fethinin 545’inci fetih yıl dönümü kullanılmaktadır.

Sevgili Okurlarımız,

Yukarıda da ifade edildiği gibi tarih içerisinde Mayıs ayının bu ayda meydana gelmiş olan olaylar sebebiyle ayrı bir yeri ve önemi vardır. Türkçe’nin resmi dil olarak kabulü, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, İstanbul’un Fethi milletimiz için önemli hadiselerdendir. Aşure gününüzü kutluyor, Bayramınızı tebrik ederek, annelerimize en derin saygılarımızı sunarak, ellerinden öpüyoruz.
Abdullah Ceyhan