Makale

GURBETTE VURAN TOPLU YÜREKLER

GURBETTE VURAN TOPLU YÜREKLER

Gaffar TETİK
Sorumlu Yazı İsleri Müdürü

Gurbet o kadar acı kı,
Ne varsa içimde
Hepsi bana yabancı
Hepsi başka biçimde.
Eriyorum git gide
Elveda her iimide
Gurbet benliğimi de
Yitirmiş bir içimde.
Ne bir arzum, ne emelim
Yaralanmış bir elim
Ben gurbette değilim
Gurbet benim içimde” dizeleriyle sevdiklerinden, sevildiklerinden ayrılanların hasretlerini, özlemlerini ne kadar da güzel dile getiriyor rahmetli Yıldırım GÜRSES.
Bir konuyu yazıya dökeceği zaman bir yazar bazen öyle anlar yaşar ki, nereden başlayıp, ipin ucunu nasıl yakalayacağını kestiremez. Çok sıkıntılı veya çok duygulu anlarda olur bu. Yazıya konsantre olmak, bütün gördüklerini ve yaşadıklarını gözlerinin önünde canlandırıp, belleğindeki bilgilerle yoğurmak gerekir kaleme alacağı konuları. O anda muazzam bir düşünce yoğunluğu içinde olursunuz. Sinek vızıldasa konsantreniz bozulur, ipin ucunu kaçırırsınız.
Bir sanatçıda, sporcuda da durum aynıdır. Bilhassa Türk Sanat müziğini icra eden bir sanatçı, o eserin ritmine kaptırmışken kendini, tam söyleyişi sırasında bir ses duyarsa eğer, dikkati dağılır, morali bozulur
“Şimdi uzaklardasın, gönül hicranla doldu” diyen sanat güneşimiz rahmetli Zeki MÜREN böyleydi, “Makber”i söyleyen Hafız Burhan’ı tanıyamadım ama, tanıdığım Hamiyet YÜCESES böyleydi. Dünyayı omuzlarında taşıyan Halterci “Küçük Dev Adam”lar Naim SÜLEYMANOĞLU, Halil MUTLU da böyle. Biliyorsunuz yarışma sırasında salondan hiç ses duyulmasını istemiyorlar.
Ben de yeni döndüm dergilerimizle ilgili röportajlar yapmak üzere gittiğim Belçika, Hollanda, Avusturya ve Almanya’daki vatandaşlarımızın arasından; duygu yüklüyüm, sevinç yüklüyüm. Onun için dökemiyorum birçok şeyi cümlelere, sığmıyor bir türlü duygularım kelimelere.
Ama bu girişi yaptıktan sonra galiba ipin ucunu yakaladık, çorap söküğü gibi boşalıyor duygular. Haydi hayırlısı!...
YAYIN, DÜNYAYA AÇILAN PENCERE...